Publikováno: v sekci: Aktuality.

Zakladatel fondu Sanning Capital Jan Pravda tvrdí, že vedení automobilky Tesla si pohrává s emocemi investorů. Ti od ní očekávají nesplnitelné.

Akcie amerického výrobce elektromobilů Tesla jsou podle Jana Pravdy, zakladatele fondu Sanning Capital, až příliš drahé. I když za poslední 2 měsíce ztratily 20 % hodnoty, jsou velmi nadhodnocené. Společnost Tesla se bude muset navíc vyrovnat s dost sílící konkurencí. Kromě ostatních velkých automobilek Tesle stále více šlapou na paty i společnosti z jiných oborů, třeba výrobci vysavačů a dalších elektrospotřebičů.

Tesla a její konkurence

Každá automobilka chce vyrábět desítky modelů elektromobilů. Volkswagen chce do roku 2030 vyvinout elektrické verze všech svých modelů a to jich má 300. Německé automobilky založily společný podnik určený na pokrytí Německa superrychlými dobíjecími stanicemi. Konkurencí mohou být pro Teslu i Apple nebo Google. Vývoj vlastního elektromobilu ohlásil i britský výrobce vysavačů Dyson. Elektrický vůz má podobné jádro jako vysavač, musíte jen umět vyrobit elektromotor a podvozek.

Akcie Tesla

Pokud jste nakoupili na začátku roku akcie amerického výrobce elektromobilů Tesla, můžete začít sčítat zisky. Cenné papíry této společnosti letos zdražily o 43 % na 305 dolarů za akcii. Společnost řízená americkým miliardářem jihoafrického původu Elonem Muskem si vede dobře. Podpořilo ji mimo jiné i uvedení nového vozu nazvaného Model 3 do prodeje.

Růst i pokles akcií Tesla

Investor Jan Pravda a jeho fond Sanning Capital ale patří mezi ty společnosti, podle kterých růst akcií Tesly určitě nebude pokračovat dál. Cenné papíry jsou podle Jana Pravdy opravdu hodně předražené. Společnost Tesla navíc vykazuje dost typické znaky manipulátora s trhem. Do budoucna se bude muset Tesla vyrovnávat i se sílící konkurencí. Jan Pravda se před více než půl rokem rozhodl akcie Tesly začít shortovat. Za poplatek si je od tehdejších majitelů postupně půjčoval a obratem je zase hned prodával. Část akcií udal na trhu i za cenu nad 350 dolarů, kde se ocitla Tesla poprvé v historii letos v červnu. Jan Pravda předpokládá, že je bude příští rok vracet o dost levnější a fond na celé této transakci vydělá.

Vývoj akcií a budoucnost

Dosavadní vývoj s názorem koresponduje, akcie automobilky v polovině září vystoupaly až na historický rekord 385 dolarů, nyní se propadly už o 1/5. Sázka na pokles Tesly už fondu přinesla zisk přesahující 10 %. Obchodní pozici ale ještě uzavírat nehodlá. Cenné papíry Tesly totiž nejen podle něj půjdou ještě níž. Varovné signály stále přetrvávají. Patří mezi ně chování Tesly na kapitálovém trhu, kam si za nově vydané cenné papíry dost agresivně chodí pro peníze, provádí relativně agresivní akvizice, jako SolarCity, nebo často slibuje v médiích. Výsledkem jsou přespříliš vysoké ceny akcií a nesplnitelná očekávání.

Tesla jako modla

Lidé mají společnost Tesla jako modlu. Mají pocit, že bude brzy vyrábět miliony automobilů, jako třeba Volkswagen, ale pak je nabízela za stávající cenu. To ale není možné. Management společnosti si zkrátka dovoluje zahrávat s emocemi investorů. Auta jsou obdivuhodná, ale vývoj propadu akcií se dá očekávat. Tesla nechává své investory žít v těch emocích a to se jí může vymstít. Až pak bude investory opravdu potřebovat, nebudou jí věřit.