Publikováno: v sekci: Aktuality.

Český Aeroholding získal asi 60 milionů korun za prodej 20 % akcií Českých aerolinií. Nový pětinový vlastník je státní podnik jménem Prisko. Státu tak v letošním roce Aeroholding vyplatí dividendu asi kolem jedné a čtvrt miliardy českých korun.

České aerolinie tak podnikly mnoho miliardových záchranných akcí, prodali svůj majetek a doplnily také svůj kapitál novými akcionáři v hodnotě asi 300 milionů korun. Český Aeroholding získal v říjnovém prodeji asi 20 % akcií Českých aerolinií, ČSA, které prodal právě již zmíněnému státnímu podniku Prisko, za které Aeroholding dostal asi 60 milionů českých korun. Aeroholding letos vyplatí dividendu v celkové hodnotě 1,2 miliardy českých korun. Dividenda již byla vyplácela loni poprvé a státu jako jedinému vlastníkovi se tak odvedlo 306 milionů českých korun. Letos se bude jednat o dividendu 1,2 miliardy korun z prodeje 6 letadel, které jsou nyní ve vlastnictví holdingu a dále pak pětina ročního zisku, která se bude pravidelně vyplácet i v nadcházejících letech. Takový je nynější plán týkající se ČSA.

Prodej akcií ČSA a plány

Prodej zbývajících akcií ČSA zapříčinil, že pod Český Aeroholding nyní spadá pražské letiště, dále pak také technická údržba letadel Czech Airlines Technics a k tomu i odbavení Czech Airlines Handling. Na příští rok se plánuje sloučení Českého Aeroholdingu s pražským letištěm a tím pádem asi tento právní subjekt zcela zanikne. Budou se zde současně s tím převádět i některé pozemky.

Známým letištěm Václava Havla v Praze projde v současné době podle odhadu Aeroholdingu opravdu rekordních 12,9 milionu cestujících oproti 11 milionům v loňském roce. Do roku 2035 by se měl celkový počet cestujících podle předpokladu přibližně zdvojnásobit. Do tohoto zmíněného roku 2035 plánuje také pražské letiště investovat částku 15 miliard korun do rozvoje. Již v roce 2019 by se mělo rozhodovat o naplánovaném vybudování zbrusu nové vzletové a přistávací dráhy na letišti.

Sdílet