Publikováno: v sekci: Aktuality.

Pražské burze se ani v uplynulém týdnu příliš nedařilo. Řada hlavních titulů, které byly po dlouhou dobu sázkami na jistotu, ztratila na ceně. Nejvýrazněji klesly akcie těžařské společnosti NWR, které během pár hodin spadly o 12,5 procenta.

Pro ty, kdo nesledují dění na burze nebo i co se děje v médiích, to může být nepochopitelné. Ale důvod je nasnadě. NWR podobně jako další společnosti oznámila výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku a spolu s nimi vydala i prohlášení, že se v ní holding CERCL vzdává svého podílu (podíl přitom činil více než 50 procent). Pokud vám název holdingu nic moc neříká, vězte, že jeho majiteli jsou miliardáři Peter Kadas a Zdeněk Bakala. Onen podíl přitom nedostane nikdo další, ale jeho držitelem se stane samotná NWR. Což zkrátka znamená, že oba jmenovaní ze společnosti odcházejí.

Šok pro investory

Pro řadu akcionářů společnosti i těch, kteří se snažili na akciích NWR vydělat třeba i jen v malém, to bylo jako blesk z čistého nebe. Akcie společnosti se tak rázem propadly o šokujících 12,5 procenta. A to přitom ještě není všemu konec, celá transakce předávání podílů se potáhne až do konce března, takže ceny akcií NWR mohou zaznamenávat ještě další strmé pády a otřesy.

Pražské burze se nedaří

To ale nebyla jediná černá chvíle pražské burzy z tohoto týdne. Příliš se nedařilo ani dalším titulům a jejich ceny padaly, takže pražská burza zakončila týden poklesem. Cenné papíry Komerční banky přišly o 0,5 procenta ceny, O2 si pohoršilo o 1,4 procenta. Na cenové lokální minimum padly i akcie elektrárenské společnosti ČEZ, které se po dlouhé době dostaly pod 370 korun a v týdnu se obchodovaly jen za 364 korun a v pátek za 368 korun. A klesaly i další společnosti – Kofola (-0,64 %), Erste Bank (-3,76 %), Unipetrol (-1,43 %) nebo Cme (-4,62 %).

Sdílet