Publikováno: v sekci: Aktuality.

Donald Trump zřejmě získá v Kongresu dost hlasů pro největší změnu daní zavedenou od reforem Ronalda Reagana v 80. letech.

Reformy jsou tedy na spadnutí, existuje zde ale současně reálné riziko, že od příštího roku budou pak právě akcie po mnoha letech postrádat nějaký důvod ke svému dalšímu růstu. Pravděpodobnost, že bude v USA schválena slibovaná daňová reforma, vzrostla i v posledních týdnech. Prezident Donald Trump má nyní obrovskou možnost získat v Kongresu dostatek hlasů pro největší změnu daní od známých Reaganových velkých reforem v 80. letech. Investoři do akcií v současné době očekávají snížení federální daně z příjmů firem a to z 35 %, což je mimochodem jedna z nejvyšších výměr daně na světě, až na neuvěřitelných 15 %.

Daňová reforma Donalda Trumpa

Příslib Donalda Trumpa na snížení daně byl obrovským hnacím motorem amerických akcií v posledním roce. Od vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách akciový index S&P 500 vzrostl o 23 %. Může v tom být ale i háček pro další výhled do budoucna. Kdo burzu zná, ví, že zde platí slogan: Kupuj zvěsti, prodávej zprávy. A podle toho je třeba být ve střehu. Ceny aktiv nyní rostou v očekávání všech pozitivních událostí. Ale až ke snížení daně opravdu dojde, už nebude prostor na to s něčím spekulovat a budou se realizovat zisky. Pokud tedy daňová reforma pro investory projde, bude to pro akcie opravdu dobrá krok. Další příslib pro akcie ale Donald Trump nemá.

Cenné papíry

Cenné papíry tak tímto způsobem mohou být velmi dlouho hnány vzhůru pouze jedním faktorem, pokud bude dostatečně silný. Právě v USA to například v posledních několika letech byly nízké úrokové sazby, ale pak přišel příslib daňové reformy. Tyto sazby se už nyní pravidelně zvyšují a daňová reforma pak může brzy pominout. Pak se nabízí mít na paměti reálné riziko, že od příštího roku budou právě akcie po mnoha letech postrádat jakýkoliv velký důvod k dalšímu růstu. Co pak bude s trhem, nikdo neví. I analytici se zdají skeptičtí ve svých prognózách.

 

 

 

Sdílet