Publikováno: v sekci: Aktuality.

Tržby čínského prodejce Alibaba překonaly všechny předpokládané odhady. Čistý zisk této obrovské společnosti vzrostl na částku 70 miliard korun.

Zakladatelem firmy Alibaba je Jack Ma.  Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding si v prvním finančním čtvrtletí zvýšil tržby meziročně o 42 % na částku 114,92 miliard jüanů, v přepočtu asi 378,7 miliardy korun. Čistý zisk tomuto gigantu vzrostl na 21,25 miliardy jüanů, v přepočtu asi 70 miliard korun, a to z částky 8,7 miliardy, kterého dosáhl před rokem. Zprávu zveřejnil mluvčí podniku. Výsledky jsou tak mnohem lepší, než předpokládali mnozí analytici.

Společnost Alibaba

Zásluhu na celkovém růstu zisku i tržeb společnosti Alibaba má zejména růst v hlavní oblasti podnikání firmy, zejména tedy v internetovém prodeji, ale také i v cloudových službách. Analytici v anketě společnosti Refinitiv přitom očekávali tržby pouze ve výši 111,73 miliardy jüanů. Výsledky tedy značně předčily veškerá očekávání. Příjmy z cloudového podnikání se v tomto období zvýšily o 66 % na výši 7,79 miliardy jüanů, internetový prodej se pak zvýšil o 44 % a vystoupal na 99,54 miliardy jüanů.

Akcie této společnosti obchodované na newyorské akciové burze, po oznámení posledních výsledků začaly značně stoupat a od začátku si přidávaly asi 3 %. Primární nabídka společnosti Alibaba byla největší v historii. Zakladatel společnosti jménem Jack Ma patří v současné době mezi nejbohatší lidi v Číně.

Vstup na burzu měl ohlas

Čínská Alibaba vstoupila na burzu v roce 2014. Prodej akcií Alibaby se tehdy zařadil mezi tři největší primární emise na světě a předpokládalo se, že bude největší v historii. Akcie největšího čínského internetového prodejce Alibaba Group Holding vstoupily na newyorskou burzu NYSE za mimořádného zájmu mnoha investorů a tehdy začaly prudkým vzestupem.

Alibaba dala newyorské burze přednost před Hongkongem i americkým trhem Nasdaq, kde se většinou obchodují technologické tituly. Jack Ma svou Alibabu založil kolem roku 1999 ve své garsonce. Jméno portálu si zvolil podle známé pohádkové postavy Alibaba, která je dobře známá a vyslovitelná po celém světě. Skupina Alibaba se zaměřuje na elektronický obchod neboli e-commerce.

Sdílet