Publikováno: v sekci: Aktuality.

Zámořským trhům se v uplynulém týdnu zrovna moc nedařilo. Velká část titulů spadla do červených čísel a příliš dobře si nevedly ani velké společnosti. Jedním z mála sektorů, který se udržel v kladných číslech, byly utility.

Tenhle týden nebyl pro americké společnosti a jejich akcionáře zrovna šťastný. Většina investorů zakončila se značným rozladěním, protože drtivou většinu cenných papírů postihl pokles. A jen výjimky rostly – jednou z nich byla například síť kasin Wynn Resorts, která si připsala krásných 10,1 procenta. Za jejím strmým růstem stálo oznámení vedení firmy, že hodlá rozšířit své aktivity v hráčském ráji Las Vegas, což akcionáře více než potěšilo. Ale jinak to na trzích byla slabota.

Padaly finance i komunikace

Pokles akcií se táhl napříč všemi sektory. Například finanční odvětví oslabilo v průměru o 1,9 procenta, telekomunikace přicházely o přibližně 1,3 procenta. Stejně mizerně na tom byly i informační technologie, které taktéž ztrácely 1,3 procenta. Nejdrtivější propad zaznamenala těžební společnost Freeport McMoran, která koncem minulého týdne ztrácela 8 procent. Proč tolik? Hodnotu jejích akcií prudce srazily ceny mědi, které šly během několika hodin rychle dolů a měď nečekaně ztrácela 3,4 procenta oproti předchozím hodnotám. Klesaly ale i další komodity, což Freeport McMoran poslalo ještě níž.

Pražské burze se dařilo

Zcela opačná situace vládla na pražské burze, která uplynulý týden zakončila víc než dobře a stoupala až na velice pěkných 899 bodů. I když magickou hranici 900 bodů se jí překročit nepodařilo, řada titulů se zaskvěla. Hlavní příčinou růstu byly v Praze akcie pojišťovací skupiny Vig, které si připsaly víc než 6 procent. Dařilo se i elektrárenské společnosti ČEZ, které pomohl zejmén růst cen ropy, takže firma si připsala 1,23 procenta. A bezmála o dvě procenta stouply Pegas či Fortuna.

Sdílet