Publikováno: v sekci: Aktuality.

Po Brexitu a odchodu Británie z EU bylo očekáváno velké zemětřesení v oblasti evropské politiky. To ale s sebou zatím nenese ani výrazné hospodářské dopady. Investoři si to již uvědomili a nyní čekají na další vývoj.

Akcie byly nakupovány se slevou pouze dva dny a během chvilky akcie dohnaly své ztráty. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 má za sebou nejprudší nárůst o 7,2 % zaznamenaný za čtyři a půl roku. K tomu došlo hned poté, co akcie během dvou dnů bezprostředně po referendu ztratily asi jednu desetinu hodnoty.

Investoři si rychle uvědomili, že bezprostředně se nebude nic měnit. Proces odchodu Británie z EU bude záležitostí let a dní nebo nejbližších měsíců. Brexit není krizí důvěry srovnatelnou s finanční krizí. Mezinárodní měnový fond dokonce vidí v Brexitu velkou příležitost. Podle měnového fondu platí, že bude-li politická vůle na obou stranách průlivu La Manche, je možné navázat na stávající ekonomické, obchodní a finanční vazby mezi Británií a kontinentální Evropou. Jde o správnou úvahu, kterou zastínily poněkud přehnané katastrofické scénáře.

Prvotní hluboký propad byl dán také skutečností, že finanční trhy s možností odchodu Británie z EU v žádném případě nepočítaly. Podcenily i průzkumy veřejného mínění a tyto finanční trhy pevně věřily, že k odchodu z EU nedojde. Pokles během dvou dnů byl velmi prudký. Západoevropský index Stoxx 600 odepsal zhruba 11 % a tyto snížené ceny během dalších dnů přilákaly kupce.

Americké akcie už své ztráty smazaly úplně a v posledním období se propadly asi o polovinu méně než Evropské akcie. Evropské akcie od pondělí do pátku rostly o více jak 5 %. Byly však více zasaženy, proto zůstávaly stále pod úrovní před Brexitem. Německý index DAX se zotavil z desetinového propadu o polovinu.

Očekávaný vývoj trhu

Analytici se nyní shodují, že další vývoj na trzích nyní mají v rukou politici. Jestliže budou kontinentální politici tlačit na Británii, aby rychle opustila EU, mohou cítit trhy ohrožení. To by pak mohlo opět vést ke zvýšení nejistoty na trzích. Dalším rizikem by byla situace, kdy by současní představitelé EU oznámili, že nechtějí pokračování volného obchodu. Politické gesto by obě strany ekonomicky poškodilo. S indexy může zahýbat i politická nestabilita v Británii.

Očekává se snížení úrokových sazeb, které ale nebude nijak výrazné. Pokud ukládáte část svých peněz do akcií, lze v dalších měsících očekávat možné kurzové výkyvy. Poklesy ještě nemusí být u konce. Britské akcie však podporuje slabá libra. Ta se na rozdíl od akcií ode dna v posledních desítkách let odrazila opravdu jen zlehka. Investice do britských akcií před Brexitem v britské měně zůstávají dole. Libra v posledním měsíci ztratila k dolaru asi 8 % a ke koruně víc jak 6 %.

Celkový dopad Brexitu na světové hospodářství a akciové trhy podle analytiků nebude prakticky pozorovatelný. Trhy budou sledovat vedle politických jednání hlavně vývoj britské ekonomiky. Zda nastane dočasný útlum investic a podstatná bude i měnová politika. Bank of England již oznámila, že uvažuje o snížení úrokové sazby nebo odstartuje nové kolo nákupů aktiv.