Na trhu působí velké množství různých brokerských společností. Jak si tedy vybrat toho správného partnera, kterému budete moci svěřit peníze bez obav? Představíme Vám několik kritérií, podle kterých byste si mohli udělat ucelý obraz. Ale pořád bude hrát důležitou roli subjektivní stránka.

Každý člověk má jiné preference a vyhovuje mu něco jiného.

Základní rozdíly mezi brokery

  • V obecnosti můžeme rozdělit brokery na ty co poskytují svým klientům pouze SW rozhraní či plný servis včetně živé podpory.
  • Další rozdíly mohou být ve specializaci. Tzn. existují jak univerzální brokeři, kteří se specializují na všechny typy investování tak i specializovaní na danou oblast. U specializovaných brokerů lze očkávat vyšší efektivitu a sofistikovanější metody. Ale samozřejmě to nemusí být pravidlem.
  • Rozdílné jsou i používané technologie a platformy pro zadávání příkazů.

Faktory ovlivňující výběr brokera

Poplatky

Poplatky jsou měřitelnou veličinou, kterou si dokáže každý lehce spočítat. Tzn. pokud jste především intradenní obchodník, bude Vás výše poplatků určitě zajímat, protože rozdílky u jednotlivých brokerů se mohou výrazně lišit. A celkově můžete zaplatit zbytečně stovky i tisíce dolarů měsíčně. Nutno ale podotknout, že díky poplatkům mnoho brokerů je schopno a ochotno poskytovat nadstandardní služby a podporu. A pak už stojí jen na zvážení, zda se Vám to vyplatí či nikoliv.

Serióznost – bezpečnost

Pokud nejste v oboru zběhlí a nemáte zkušenosti, je nejlepší začít u renomovaných a spolehlivých brokerů. Díky tomu snížíte potenciální riziko na minimum. Internet je dobrým médiem, jak si zjistit o dané společnosti co nejvíce informací – například v diskuzích. Při výběru brokera se nezapoměňte podívat, kde má oficiální sídlo. Existují offshore brokerské společnosti sídlící v daňových rájích. Zde existuje minimální regulace a v případě problémů je velmi těžké se domoci svých práv.

Použité technologie a platformy

Každý broker nabízí jiné technologie a platformy. A dalším rozdílem může být i poskytovatel dat. Proto nejlepším vodítkem je založit si demo účet a vyzkoušet si ovládání. Platforma by měla být přehledná s množstvím nástrojům vhodných aspoň pro technickou analýzu. Při ostrém provozu nebývá výjimkou, že za vysoce kvalitní data z burz se musí připlácet. Proto si ověřte i tento fakt.

Služby a podpora

Vysoká konurence brokerských společností má za důsledek to, že mnoho brokerů se v boji o klienta předhání v poskytování různých služeb, podpory a benefitů. Proto při rozhodování nezapomeňte navštívit web brokera a podívat se, zda provozuje například živou podporu (nejčastěji ve formě chatu). Jaké nabízí formy vzdělávání – kurzy, webináře a zda se založením účtu je možné získat i nějaký bonus.

Minimální vstupní kapitál

Množství finančních prostředků, které chcete investovat, také může ovlivnit výběr brokera. Brokeři totiž mívají nastavené hranice pro minimální kapitál potřebný pro založení účtu. Dalším podstatným kritériem je možnost obchodování v tzv. mini či mikrolotech. Díky tomu je možné investovat po menších částkách a tím i samozřejmě v případě neúspěchu ztratit méně peněz. To je velkou výhodou zejména pro začínající obchodníky.

Jaký broker je nejlepší?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každý broker má své přednosti, které mohou a nemusí vyhodovat každému obchodníkovi. Proto pokud nevíte, vyberte si seriózního brokera s tradicí, který Vám bude vyhodovat z pohledu výše poplatků, použité obchodní platformy, šíře poskytovaných služeb a podpory. Pokud časem zjistíte, že Vám nevyhovuje, není problém (u seriózních brokerů) brokerskou společnost změnit.

 

Chcete-li poradit s výběrem, kontaktujte nás.