Publikováno: v sekci: Aktuality.

Vláda chystá pomoc v podobě odložené splatnosti daně pro cestovní kanceláře, hotely a jiné firmy v cestovním ruchu ohrožené šířícím se koronavirem. Odhady hovoří o ztrátách v daném sektoru mezi 35 a 70 miliardami korun.

Odborníci z finanční správy, ministerstva zdravotnictví a správy sociálního zabezpečení musí v nejbližších dnech určit, kdo bude mít na daňová zmírnění nárok a jak budou vypadat. Podnikatelé mají v tomto sektoru nižší tržby kvůli epidemii koronaviru. Ministryně financí Alena Schillerová informovala, že někteří podnikatelé zaznamenali pokles o 70 %. Vicepremiér Karel Halíček chce podpořit průmysl a hospodářství.

Úlevy

Nepůjde o odpuštění daní, což není podle stávající legislativy možné. Nyní se bude jednat o nadefinování podmínek na odložení splatnosti daně, splátkování nebo prominutí poplatku za podání žádosti. Vicepremiér Karel Havlíček zdůraznil program bezúročných půjček, na který vláda vyčlenila 600 milionů korun. O finanční částky budou podnikatelé žádat přes Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.

Schválený speciální program COVID počítá s ročním odkladem splátek a splatností 2 roky. Čerpat půjčky budou hlavně cestovní kanceláře.

Obrovské ztráty

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý uvedl, že cestovní ruch má obrovský dopad na českou ekonomiku. Přímé propady spotřeby vyplývající z návštěv zahraničních turistů mají v následujících týdnech a měsících znamenat propad až o 35 miliard korun a další dopady ekonomiky by měly tvořit dalších 70 miliard korun. Přímé dopady choroby mají znamenat ztrátu 40 000 pracovních míst.

Obava z budoucnosti

Vicepremiér Karel Havlíček jednal se zástupci podnikatelských o soukromých investicích a vládní podpoře exportu. Vláda může díky nízké míře zadluženosti státu i v případě ekonomického útlumu investovat do výstavby energetiky a dopravní infrastruktury. Firmy se obávají útlumu evropské spotřeby, kam směřuje většina exportovaného zboží. Vicepremiér chce podporovat jednotlivá odvětví prostřednictvím agentury CzechTrade nebo České exportní banky.

Sdílet