Publikováno: v sekci: Aktuality.

Spolu s dalšími několika energetickými společnosti zveřejnil v polovině května výsledky svého hospodaření za první kvartál letošního roku i ČEZ. Kromě toho ale tenhle gigant naznačil i celkem rozsáhlé plány do budoucna.

V první řadě se podívejme na čísla, která společnost předložila svým akcionářům i veřejnosti. Za první kvartál 2016 měl ČEZ zisky 9,9 miliardy korun, přičemž před rokem to ve stejném období bylo jen 7,6 miliardy korun. Výnosy společnosti činily tentokrát 51,9 miliardy korun (v prvním kvartále roku 2015 to bylo 53 miliard korun). EBITDA za první kvartál roku 2016 činí 20 miliard korun, EBIT 13 miliard korun. Čistý zisk na akcii se tak dostal na 18,5 korun (před rokem to bylo 14,1 Kč na akcii).

Spuštění bloku

Vedení ČEZ předpokládá, že čistý zisk za rok 2016 by posléze mohl činit 18 miliard korun. Svůj podíl by na tom mělo mít i spuštění čtvrtého bloku jaderného reaktoru v Dukovanech. Generální ředitel společnosti Daniel Beneš prozradil, že ke spuštění tohoto bloku mělo dojít už v tomtéž týdnu, kdy byly zveřejněny výsledky hospodaření. Blok byl přitom odstaven kvůli technické závadě a nepracoval mnohem déle, než společnost původně předpokládala.

Zájem o teplárny

Kromě toho vedení ČEZ naznačilo, že firma má zájem o teplárny, které se nacházejí na území Polska. Konkrétně by firma chtěla získat aktiva francouzské společnosti EDF, která působí v polském teplárenství. Dohadování o možné koupi už začalo a ČEZ teď hodlá aktiva řádně prozkoumat, než na kup definitivně kývne. Aby toho nebylo málo, firma zkoumá i větrné elektrárny v Německu, kde by chtěla do budoucna stavět vlastní. Stejně tak je možné, že ČEZ postaví vlastní větrné elektrárny i v Belgii, Francii či zemích Beneluxu. Totéž by se mohlo konat i v Polsku, ale tam tomu v současnosti brání nově přijaté zákony.

Sdílet