Publikováno: v sekci: Aktuality.

Deutsche Bank bývala vlajkovou lodí německých bank – teď je tomu úplně naopak a leckdo se bojí, že nepřestojí sebemenší krizi. Její akcie ale v posledních dnech mírně vzrostly a blíží se její vyrovnání s americkou vládou. Blýská se tedy na lepší časy?

Neznalý člověk by si na první pohled mohl myslet, že Deutsche Bank, která patří mezi nejznámější a největší německé banky, je stabilní a bezpečnou institucí, která jistě svým akcionářům přináší jen radost a tučné dividendy. Jenže tak tomu není – rozhodně ne od roku 2008. Když totiž přišla velká finanční krize, Deutsche Bank jí proplula relativně dobře. A teprve poté se provalilo, že důvodem byla manipulace s úrokovou sazbou, která jí v roce 2008 zajistila celkem vysoké zisky. Kromě toho akcionářům jaksi zapomněla oznámit, že dosáhla ztrát 12 miliard dolarů. A ke všemu se ještě proslýchá, že ve své pobočce v Londýně pomáhala prát špinavé peníze ruských miliardářů. Takže dobrá pověst se rázem sesypala jako domeček z karet.

Bude lépe?

Hodnota akcií Deutsche Bank se pohybuje v historických minimech. A jen za druhé čtvrtletí letošního roku klesly zisky banky o 98 procent oproti stavu před rokem. Už zjara si na ni proto posvítil i Fed (centrální bankovní společnost USA), který potvrdil, že banka neprošla jeho zátěžovými testy, takže stačí sebemenší krize a nejspíš se položí (a s ní i další instituce). Proto její vedení nastolilo politiku rázných škrtů, propouštění a rušení poboček, ale ani to zatím nestačí. I když, možná se vítr začíná pomalu obracet, protože akcie banky v minulém týdnu výrazně posílily a od srpnových hodnot vzrostly o 16 procent.

Na vině je možná jednání americké vlády, která má v tomto týdnu bance doručit svou zprávu. V té se počítá s oznámením dalších penalizací vůči bance za její chování v době finanční krize. Banka už byla nucena zaplatit pokuty ve výši 9 miliard dolarů a očekává se, že dalších několik miliard ještě bude muset vydat na různá vyrovnání. Přesto je to podle analytiků dobrá zpráva a zdá se, že by mohl všem peripetiím už konečně být konec.

Sdílet