Publikováno: v sekci: Aktuality.

Dolar se už nějakou dobu propadá. Zvláště oproti euru (ale i proti dalším měnám), kde v poslední době ztrácel až okolo půl procenta. Nyní tento pár dosáhl vrcholu – měna se propadla na svá pětiměsíční minima a proti euru ztrácí už bezmála 0,9 procenta.

Investoři, kteří se specializují na obchodování s měnami, jsou nyní ve velkém očekávání. Tohle už tady dlouho nebylo a žádná jiná ze světových měn nyní neprodělává takový propad. Pokud ale bude dolar v brzké době zase výrazně růst, dají se na jeho nákupu a posléze prodeji vydělat značné částky.

Na vině je FED

Ptáte se, proč dolar tolik ztratil, když je jednou z nejvýznamnějších světových měn? Vysvětlení je poměrně snadné. V minulém týdnu vydala své prohlášení americká centrální banka FED. To se týkalo úrokových sazeb a FED tvrdí, že v letošním roce by se úrokové sazby měly měnit jen dvakrát, a konkrétně by se měly zvyšovat. Což investoři přijali s nadšením, zato dolar to poslalo ke dnu, a to až na zmiňovaná pětiměsíční minima. Přitom evropské měny reagovaly pozitivně a euro posílilo. I když evropské trhy zase v závislosti na této zprávě zaznamenaly menší propad.

Proti dolaru sílí koruna

Většinou se hovoří hlavně o měnovém páru dolar/euro, ale ten není tím jediným. Dolar se propadl i v mnoha dalších párech včetně české koruny. Ta proti němu nyní posiluje o 0,82 procenta, což už tady taky dlouho nebylo. Přitom euro, o němž byla už v úvodu řeč, posiluje proti dolaru o 0,86 procenta, takže rozdíl mezi těmito dvěma měnovými páry je nyní mizivý.

Uvidí se, co přinese další týden a vývoj měnových kurzů, ale už nyní to všichni očekávají s velkým napětím. Je totiž možné, že pokles se bude i dál prohlubovat a překoná dokonce jedno procento, což je poměrně nevídaná věc.

Sdílet