Publikováno: v sekci: Aktuality.

Může se vám Donald Trum líbit a můžete ho i totálně nesnášet. Jisté ale je, že hýbe celým světem a celý svět jeho činy bedlivě sleduje. A na finančních trzích to není jiné.

Protože jsou v USA investice do infrastruktury v poměru k HDP nejnižší za posledních 60 let, Donald Trump s tím chce něco dělat a tak slibuje, že vývoj naprosto zvrátí. Chce podpořit akcie stavebních a průmyslových firem. Zkrátka nepřijdou ani americké zbrojní společnosti. Jistá rizika pro investory naopak vzrostou v oblasti zdravotnictví. Pro střední Evropu je ale sledován ostřížím zrakem nejdůležitější postoj Donalda Trumpa, který zaujme právě k NATO.

Donald Trump a jeho vliv na finanční trhy

Velmi známy americký akciový index Dow Jones vystoupal tento týden až nad neuvěřitelných 19 000 bodů a byl tak prolomen historický rekord. No a tím je právě Dow Jones více než o 10 % silnější než před nejistými americkými prezidentskými volbami.

Americké akcie v současné době rostou, i když jim byl předpovídán kolaps, pokud bude Donald Trump presidentem. Kasia Kiladisová, což je ředitelka investic, která je zodpovědná za americké trhy přímo v jedné z největších investičních skupin na světě s názvem Fidelity International, stav okomentovala. Říká, že vývoj je ovlivněný umírněným Trumpovým vystupováním po jeho zvolení a proto může i za tuto nečekanou reakci trhů.

Stejně tak je to ovlivněno novým rozložením sil v americkém Kongresu. Jednak nevyhrála Hillary Clintonová a byl očekáván vyrovnaný poměr sil v Kongresu, což se nestalo. Tyto dvě nečekané události ovlivnily i trhy v Asii, které se začaly propadat. Obrat ovlivnil prezidentův vítězný projev, mnohem mírnější než v kampani a se státnický tónem. Investoři začali opět věřit, že Trump po svém zvolení většinu svých plánů prostě upraví. Investoři na trzích si uvědomily, že ekonomická politika vypadá pozitivně a je třeba jí dát šanci.

Donald Trump sestavuje svůj kabinet, bude mít podporu Kongresu, zvýší veřejné výdaje, což je zejména pro americké akcie velmi dobrá zpráva. Růst těchto trhů podporují zejména plány na snížení firemních daní z 35 na 15 %. Oněch 35 % je nejvyšší daň ze všech rozvinutých zemí světa. Republikáni zatím hlasují za 20 %. Sazba bude ale zaručeně klesat. Uvolní se i finanční regulace, nebo se nebude alespoň zpřísňovat.

Sdílet