Publikováno: v sekci: Aktuality.

Známý Dow Jonesův index poprvé po neuvěřitelných 130 letech překonal hranici 20 tisíc bodů. Nebyl na to sám. Růst zaznamenalo pár dalších akciových indexů.

 

Dow Jones Industrial Average se zkratkou DJIA je v Evropě často označován jako Dow Jonesův index. Jde o jeden z nejznámějších ukazatelů vývoje na americkém akciovém trhu a zároveň i jeden z nejstarších světových ukazatelů. Technicky vzato, cenový průměr se nemůže rovnat tržním indexům, například indexu S&P 500.

Dow Jonesův index

Dow Jonesův index láme historické rekordy a dosahuje maxima po 130 letech, vystoupal do výšin a překonal psychologicky důležitou hranici 20 000 bodů. Dokonce se na ní udržel až do konce obchodování. Nová maxima zaznamenaly i akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite. Dow Jonesův index zahrnuje akcie 30. předních amerických společností, připsal si 0,78 % a obchodování uzavřel na 20 068,51 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,80 % na 2298,37 bodu. Další index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,99 % na 5656,34 bodu.

Překvapení růstu

Mnoho amerických akcií zažívá výrazný vzestup po listopadových prezidentských volbách, ve kterých pro mnohé velmi překvapivě zvítězil tak trochu rebelský republikánský kandidát Donald Trump. Je to důkazem faktu, že nelze dát pouze na analytiky, novináře a politiky. Tentokrát šlápli vedle a je jasné, že Donald Trump své příznivce má, lidé mu fandí a projevuje se to i na trzích.

Za růstem zcela jasně stojí příznivé firemní výsledky a optimismus ohledně hospodářské politiky nového prezidenta Donalda Trumpa. Dolar však v posledních dnech na devizových trzích mírně oslaboval. Investoři věří plánům Trumpa na snižování daní a naopak na zvyšování výdajů v oblasti infrastruktury, která výrazně podpoří hospodářský růst. Překvapivě tak nový prezident vlévá Americe novou krev do žil.

Donald Trump podepsal řadu exekutivních příkazů. Rozhodl o pokračování výstavby sporného ropovodu Keystone XL, o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství pod zkratkou známého TPP.

Očekávaný vývoj

Wall Street ožila se zájmem investorů. Akcie výrobce letadel Boeing přidávají 1,8 %. Další růst zaznamenaly bankovní tituly. I ty dokáží těžit z nové euforie provázené s očekáváním nové politiky americké administrativy. Analytikové předpokládají, že optimistická nálada vydrží a hodnota indexu poroste ještě výše. Očekávají se nová historická maxima na Wall Street. Index Dow Jones je aktuálně od začátku roku v zisku téměř 2 % a případný růst o další 1 až 2 % by znamenal podle předpokladů posun na hranici 20 200, respektive 20 400 bodů.

Sdílet