Publikováno: v sekci: Aktuality.

Evropské dozorčí orgány budou prověřovat, zda Amazon neporušuje pravidla hospodářské soutěže. První kritika už přišla ze strany německých úřadů.

Evropské dozorčí orgány budou prověřovat, zda společnost Amazon neporušuje stanovená pravidla hospodářské soutěže. Evropská komise zahájí šetření s tímto  americkým internetovým prodejcem. Bude zjišťovat, zda se společnost chová legálně při zacházení s obchodníky, kteří své zboží prostřednictvím společnosti Amazon nabízejí.

Zboží nabízené třetími

Příjmy ze zboží nabízeného třetími stranami činí podle společnosti Amazon již 58 % jeho hrubých tržeb. Pokud Evropská komise zjistí pochybení ze strany firmy Amazon, hrozí jí pokuta až ve výši jedné miliardy. Změnu postoje vůči třetím stranám již v minulosti nařídil americkému internetovému gigantu německý úřad pro kontrolu hospodářské soutěže.

Šetření

Evropská komise se při svém šetření zaměří na dohody, které Amazon uzavírá s firmami, které své výrobky nabízejí na platformě Marketplace. Tyto dohody mu pak umožňují analyzovat a využívat získané údaje, což podle Evropské komise může ohrožovat hospodářskou soutěž, protože to společnosti Amazon poskytuje tržní výhodu nad těmito obchodníky. Firma Amazon totiž vystupuje v dvojí roli, tedy jako nákupní platforma a zároveň jako prodejce.

Online prodej

Je to vůbec poprvé, co se Evropská komise přímo zaměří na online retailový obchodní model Amazonu. Společnost však už byla v EU vyšetřována celkem dvakrát. Poprvé kvůli daním a v druhém případě kvůli praktikám při prodeji elektronických knih. Společnost Amazon již uvedla, že bude s vyšetřovateli plně spolupracovat. V konečném důsledku by toto šetření mohlo vést k celkové změně způsobu fungování firmy Amazon.

Sdílet