Publikováno: v sekci: Aktuality.

Zřejmě největší událostí uplynulého týdne se na pražské burze stal veletoč kolem Fortuny. Společnost totiž oznámila výsledky svého hospodaření za celý loňský rok a přišla i s plány do budoucna. A akcionářům to vůbec nebylo po chuti.

Na Pražské burze byl v minulém týdnu celkem klid. Nepříliš rozvášněné vody ale zčeřili majitelé sázkové společnosti Fortuna. Ti přišli s výsledky svého hospodaření za rok 2015. A i když čísla nebyla nijak neočekávaná, naopak analytici něco takového předpokládali, ceny akcií si rázem odepsaly okolo 10 procent. Bylo by ale omylem myslet si, že za to může špatné hospodaření a strach ze ztrát. Investorům a obchodníkům se totiž vůbec nezamlouvá šetřící plán Fortuny pro roky 2016 a 2017.

Prosázelo se přes 800 milionů eur

V průběhu celého minulého roku lidé jen u této loterijní společnosti prosázeli 847,7 milionů eur, přičemž největší meziroční nárůst sázek byl na Slovensku, kde lidé utratili o 55 procent víc peněz než v roce 2014. Přitom provozní náklady byly 75,6 milionu eur, výplata výher činila 147,3 milionu eur a výnosy společnosti byly nakonec 102,8 milionu eur, což bylo více než v roce 2014.

Žádné dividendy

Výše uvedená čísla by každého investora potěšila a ceny akcií Fortuny by se zřejmě příliš nehnuly. Jenže společnost zároveň oznámila, že v roce 2016 a 2017 nebude vyplácet dividendy. A to akcionáři velmi neradi slyší. Takže zpráva hned měla dopad na burzovní lístky a akcie během několika hodin ztratily 10,68 procent ze své původní ceny, takže se dostaly na pouhých 88 korun za kus. Uvidíme v příštích týdnech, jestli zase porostou nebo zaznamenají další pokles, ale výrazný růst není pravděpodobný, protože firma své rozhodnutí měnit nehodlá.

Sdílet