Publikováno: v sekci: Aktuality.

Libra hledá další minima, a proto si mnoho analytiků klade otázku: Jak hluboko může spadnout? V pondělí po rozhodnutí britské premiérky Theresy May o zahájení procesu opuštění Evropské unie ke konci května, začal výprodej libry. V úterý se kurz GBPUSD dostal pod 1,28.

Průzkum prováděný agenturou Reuters mezi 65 analytiky udává shodu jejich názorů, že dolar bude ke konci února na 1,2634.

Ostatní ukazatelé naznačují, že reálná hodnota britské libry je znatelně vyšší a v současné době je silně podhodnocená.  Jeden z těchto ukazatelů je parita kupní síly. Organizace pro hospodářskou spolupráci  a rozvoj říká, že aktuální hodnota libry je 1,43 USD. Ukazatel Crédit Agricole dlouhodobě ukazuje hodnotu libry ještě výše, na 1.50. Tvrdí to Valentin Marinov, hlavní měnový stratég v investiční bance G-10.

Fundamenty publikované před hlasováním o opuštění Evropské unie dne 23. června byly až překvapivě silné. V pondělí index PMI, míry výrobní činnosti tohoto odvětví, v září činil 55,4 bodů – znatelně výše než se očekávalo. Fundamenty ukazují, že růst exportu je hlavním činitelem růstu v posledních měsících.

Jak je na tom britská ekonomika?

Ve skutečnosti se britský výrobní sektor rychle vzpamatovává po počátečním viditelném oslabení po hlasování a stává se tak nejlepším v Evropě ačkoli produkce představuje asi jen 7 % růstu britské ekonomiky.

„Muselo by se stát něco mnohem horšího, aby na základě toho výprodeje na libře pokračovaly nadále.“ Řekl Marinov

Nejnovější zprávy ukazují na to, že britská ekonomika je na cestě k růstu 0,5 % v čtvrtletním porovnání ke třetímu kvartálu.  To je mnohem silnější růst než Bank Of England očekávala. Z tohoto důvodu není vůbec jasné, jestli Bank of England opět sníží referenční úrokovou sazbu na listopadovém zasedání. Britská Centrální Banka snížila úrokové sazby v srpnu, což způsobilo další oslabování libry a oznámil, že další snižování připadá v úvahu.

Bez ohledu na to co udělá BoE to pravděpodobně silně ovlivní hodnotu libry, tvrdí analytici. „Pokud BoE sníží naše očekávání o 15 bodů podle korelace v našem krátkodobém modelu, znamenalo by to znehodnocení libry okolo 4 %,“ řekl Sam Lynton- Brown, měnový stratég BNP Paribas. Úspěchy jiných měn by hodnotou libry také pohnuly. Steven Barrow, ředitel strategie G-10 v Standart Bank, říká, že oslabení dolaru by mohlo popostrčit libru nahoru.

Pokud k tomu přidáme fakt, že dolar se nyní nachází na mírném medvědím trendu, tak posílení GBPUSD k měně 1,40 nebo i výše je možné.

Sdílet