Publikováno: v sekci: Aktuality.

Pražská burza se teprve učí, ale prognóza je příznivá. Již letos, dokázala skončit v plusu. Od počátku roku 2016 do poloviny prosince si dokázala pražská burza připsat od započtení dividend sice pouze jedno kladné procento, neskončila ale v mínusu. Pro někoho ne moc zajímavé zhodnocení, pro jiné úspěch.

Hlavním důvodem byly především velké propady akcií pojišťovací skupiny s názvem VIG, bankovní instituce Komerční banky a v neposlední řadě také společnosti ČEZ. Naopak se zajímavými výsledky zajímavého zhodnocení dokázaly skončit i akcie společností s názvem Fortuny a Stock Spirits Group či Pegase Nonwovens.

Propady na pražské burze

Pojišťovací skupina VIG a Komerční banka se společně potýkaly s až extrémně nízkými úroky vydaných státních dluhopisů. U pojišťovací skupiny VIG se to na venek projevilo zejména snížením jejích finančních výnosů v zainvestovaných rezervách.

Pokud jde o Komerční banku, zde byl hlavní kámen úrazu v poskytování jednotlivých úvěrů v opravdu extrémně nízkých úrokových sazbách. Řada klientů využila velmi nízkých úroků zejména k refinancování půjček. Hypoteční úvěry se daly velmi dobře zafixovat klidně pod dvěma procenty.

Vzestupy na pražské burze

Naprostým vítězem v letošním roce se stala zbrusu nová emise obchodující na pražské burze s názvem Moneta Money Bank. Primární úpis akcií proběhl v květnu a od té době si společnost připsala celých 20 procent do plusu.

Za zmínku také stojí vzestup společnosti a způsob provedení úpisu již bývalou mateřskou společností GE. U té již několik let probíhá optimalizace vlastních aktivit. Současně s tím se společnost zbavuje svých vedlejších činností. Soustředí se na hlavní činnost a to nese své ovoce. V mnoha případech tak činí právě na burze přes úpisy akcií.

Možná si ještě vzpomínáte na havárii v litvínovské rafinerii v loňském roce. I přes to se letos akciím společnosti Unipetrol dařilo. Dosáhla téměř patnáctiprocentní zhodnocení, za kterým stojí zejména dobré pojištění vzniklé škodní události. Dále pak jde také o stále relativně vysoké rafinérské i petrochemické marže.