Publikováno: v sekci: Aktuality.

Společnost Home Credit chystá na podzim svůj vstup na burzu v Hongkongu. Kellnerova finanční skupina PPF tak chce posílit dominantní pozici na asijských trzích.

Finanční skupina Petra Kellnera PPF se chystá na podzim k prodeji části akcií společnosti Home Credit přes burzu v Hongkongu. Nejbohatší Čech dokázal z Home Creditu vybudovat největšího nebankovního poskytovatele spotřebitelských půjček na celém světě. Letošní transakce má společnosti zajistit dominantní pozici na asijských trzích, zejména pak v Číně.

Společnost Home Credit

Přes burzu v Hongkongu hodlá společnost prodat investorům akcie asijské části firmy. Celé operaci tak budou předcházet také značné změny ve struktuře skupiny. Připravuje se na primární úpis akcií, označovaný anglickou zkratkou IPO. Celá transakce je již v pokročilé fázi. Skupina PPF má již vybrány i nadnárodní banky, které mají úpis koordinovat. Do konce června se mají vlastníci společnosti rozhodnout, zda celou transakci opravdu spustí. Mluvčí skupiny PPF Jitka Tkadlecová a mluvčí skupiny Home Credit Milan Tománek nechtěli dále situaci komentovat.

PPF a Home Credit

Skupina PPF vlastní v Home Creditu podíl 91,12 % a zbytek ovládá společnost Emma Capital ve vlastnictví Jiřího Šmejce, který spolupracuje s Petrem Kellnerem a ve společnosti Home Credit je předsedou představenstva. Poslední prodej minoritního podílu mezi těmito akcionáři ocenil splátkovou společnost na 8,5 miliardy eur. V plánu je upsat akcie společnosti za jednu miliardu dolarů.

Splátková skupina Home Credit Group

Tato skupina má také v plánu spojení finančních ústavů Air Bank a české a slovenské části skupiny Home Credit s Moneta Money Bank. Pokud se Home Credit rozhodne na burzu vstoupit, nejde o zcela ideální načasování. Kapitálové trhy jsou nyní kolísavé a ovládá je nervozita. Americké burzy zažily v prosinci největší propad od Velké hospodářské krize.

Sdílet