Publikováno: v sekci: Aktuality.

Radim Fiala na oko upřednostňuje byznys bez dotací, ale sám má na dotecích desítky milionů ročně.

Místopředseda SPD Radim Fiala vystupuje sice proti dotacím, za 4,5 roku ale získala jeho společnost od státu asi 160 milionů korun. Vyplývá to z výročních zpráv IF Facility a z údajů, které poskytl Úřad práce ČR. Státní příspěvky jsou na podporu zaměstnanosti zdravotně postižených, kteří tvoří nadpoloviční většinu jeho zaměstnanců ve společnosti IF Facility, jenž zde pobírají minimální mzdu. Spousta trapných čísel, která nám tvrdí, jaká je průměrná mzda a jak se zvyšuje, je nám tak dost k smíchu. Většina lidí a jak vidno i hendikepovaných prostě živoří.

Dotace a bezdotační podnikání

Podobně jako tato společnost podnikají desítky dalších společností a výdaje státu v této oblasti už přesahují 5 miliard korun. Mnoho z nich se ale hlásí k bezdotačnímu podnikání Tomáše Bati. Fiala se dokonce vyjádřil v ČT: „Když podnikal pan Baťa, tak chtěl za co nejlepší cenu udělat nejlepší výrobek, aby ho lidé mohli nosit. Dnes ale nevítězí nabídka a poptávka, ale vítězí ten, kdo má nejlepší přístup k dotacím.“ V rozhovoru také prohlásil, že jako podnikatel nikdy nepobíral evropské dotace, ale moderátorka jej v přímém přenosu usvědčila, když mu dokázala že prostějovská škola Art Econ patřící do jeho holdingu, přijala v minulosti evropskou dotaci ve výši 35 milionů korun.

Dotace pro IF Facility

  • rok 2013 – 31,71 milionu korun
  • rok 2014 – 37,47 milionu korun
  • rok 2015 – 37,25 milionu korun
  • rok 2016 – 33,53 milionu korun
  • rok 2017 v prvním pololetí – 18,75 milionu korun

Společnost IF Facility

Společnost IF Facility patří do Fialou stoprocentně vlastněného IF Holdingu a zabývá se ostrahou a úklidem budov. Má asi 500 zaměstnanců, nadpoloviční většinu tvoří osoby zdravotně postižené – OZP a zdravotně znevýhodněné – OZZ. Dotace tvoří ½ výnosů. IF Facility má zakázky z veřejného i soukromého sektoru, úklidové kontrakty na ministerstvech financí, obrany a spravedlnosti, ale i s některými společnostmi z holdingu Agrofert založeného premiérem Andrejem Babišem – ANO.

 

 

Sdílet