Publikováno: v sekci: Aktuality.

Italská banka Intesa zapůjčila 5,2 miliardy eur na privatizaci 1/5 akcií Rosněfti a plánuje riziko přerozdělit dalším evropským bankám.

Marně se ale pátrá po původu konečného majitele akciového podílu. Záhadná společnost z Kajmanských ostrovů Rosněfť je spolumajitelem vedle švýcarského Glencoru a katarského fondu QIA. Komu vlastně Moskva prodala 1/5 své ropné společnosti se neví a spekulace komplikují situaci italské bance Intesa.

Zapůjčila ale oficiálnímu kupci, kterým je konsorcium švýcarského Glencoru a katarského QIA, 5,2 miliardy eur, což je sice jen 1,4 % celkového úvěrového portfolia banky, ale téměř o 15 % současné tržní kapitalizace Intesy. Evropské banky se budou účastnit úvěrování obchodu zajištěným akciemi největší světové ropné společnosti. Svorně je ale odrazuje anonymita a nejasná majetková struktura prodaného podílu.

Gigantická společnost Rosněfť

Státní společnost Rosněfť vznikla složením zbylé části sovětského ropného průmyslu, které nebylo v 90. letech privatizováno. V roce 2004 se zde projevila aktiva čerstvě zatčeného Michaila Chodorkovského a jeho Jukosu. Spekulovalo se, že za ně společnost zaplatila 40 % jejich hodnoty. Rosněfť a ředitel společnosti Igor Sečin opakovaně dokazují prosazení zájmů.

Hra se jmény, názvy a čísly

V roce 2016 koupila konkurenční firmu Bašněfť, kdy předchozí majitel Vladimir Jevtušenkov souhlasil s vrácením firmy státu výměnou za stopku jeho trestního stíhání. Igor Sečin bojoval proti rozhodnutí vlády, aby prodej 19,5 % akcií nebyl financován ruskými bankami, což si i prosadil. A 19,5 % akcií Rosněfti si mezi sebe stejnou mírou rozdělil právě komoditní gigant Glencore a investiční fond QIA.

Glencore ale také tvrdí, že investoval jen 300 milionů eur vlastních prostředků. A to je 2,9 % z celkové hodnoty obchodu v částce 10,5 miliardy eur. Částku 2,8 miliardy měl zaplatit katarský fond QIA, 2,2 miliardy nikde nejmenované ruské státní banky a 5,2 miliardy eur byl úvěr italské banky Intesa.

Kdo je majitelem

Držitelem balíku akcií Rosněfti je ale společnost QHG Shares, která je zaregistrovaná v Singapuru. Společnost celou vlastní britská firma QHG Holding a akcionáři jsou Glencore, QIA a offshorová společnost QHG Cayman zaregistrovaná na Kajmanských ostrovech. Majitele nikdo nezná a Kajmanské ostrovy údaje z rejstříku zásadně utajují. Řada spekulací směřuje k lidem z okolí ruského prezidenta Vladimira Putina, kdy by podíl mohl být úplatkem pro Donalda Trumpa.

Z moskevského ekonomického deníku RBK přichází zprávy, že QHG Cayman je technická společnost, která nic nevlastní a kupci jsou Glencore a QIA. Pro evropské banky musí znát konečné vlastníky, jinak se obchodu nezúčastní. Italská banka Intesa se ale hájí, že daný úvěr byl poskytnutý ropné společnosti v celkovém souladu s mezinárodním právem a veškerými regulačními mechanismy.

Sdílet