Publikováno: v sekci: Aktuality.

Země Evropské unie potvrdily 2 návrhy na pomoc členským státům kvůli dopadu koronavirové krize. Od středy lze začít čerpat z nového fondu 37 miliard eur, v přepočtu 1 bilion korun z politiky soudržnosti zejména do zdravotnictví a zasažených odvětví.

Fond navržený Evropskou komisí má za úkol členským zemím rychle dodat peníze, které by musely vracet jako nevyčerpané nebo by bylo jejich získání časově náročné. Česko má dostat téměř 1,2 miliardy eur, v přepočtu 32,8 miliardy korun. Nejvíce dostane Polsko, které má získat 7,4 miliardy eur, druhé Maďarsko, které dostane 5,6 miliardy a následuje Španělsko, které získá 4,1 miliardy eur. Nejvíce zasažená Itálie obdrží 2,3 miliardy eur, což je méně, jako například Slovensko. Země mohou z fondu zpětně pokrývat náklady, které jim vznikly od 1. února a jsou spojeny s bojem proti koronaviru. Podmínky pro čerpání peněz jsou volné a umožní rychlé využití. Pomoc od Evropské unie přichází pozdě, ale přece.

Takzvaná pomoc pro aerolinky

Aerolinky od 1. března nemusí létat s prázdnými letadly jen proto, aby si časy odletové a příletové časy na letištích udržely. Podle běžných pravidel musejí letecké společnosti využívat sloty nejméně z 80 %, aby o ně následující rok nepřišly. Příští rok ale pravděpodobně stejně žádné letadlo nevzlétne. Zda se to dá pokládat za pomoc, je tedy dost diskutabilní. Spousta lidí už stejně v aerolinkách přišla o práci. Na lety do Číny a Hongkongu se výjimka vztahuje od 23. ledna do 24. října, aby pokryla výpadky v době letních prázdnin.

Zdánlivá pomoc EU na koronavirus

Podle premiéra Andreje Babiše dotace Evropské unie určené na pomoc členským státům v boji s koronavirem a s ekonomickými následky pandemie nejsou pro Česko žádné peníze navíc. Europoslanci a Evropská komise s tím nesouhlasí. Podle Evropské komise by Česko na část peněz bez evropského programu vůbec nemuselo dosáhnout, nebo by je dostalo až za několik let. Premiér ale uvedl, že Česko mělo na vyčleněných 1,2 miliardy eur, tedy 32,6 miliardy korun nárok už dříve. Jediné plus je, že se výrazně zjednodušila a zrychlila možnost čerpat peníze z unijních fondů. Plán, jak rychle dostat peníze nejen k živnostníkům, ale hlavně k podnikům, o kterých se vůbec nemluví, ale vláda zatím nepředstavila. Už dnes mnoho podniků své lidi propustilo a podniky zavřelo. Denně stále přibývají další.

Sdílet