Publikováno: v sekci: Aktuality.

Datová analytická firma Blockchain Chainalysis zjistila, že celkové přírůstky kryptoměn celosvětově za rok 2021 činily 163 miliard dolarů, což je 400% nárůst z předchozího roku.

Minulý týden firma zveřejnila příspěvek na blogu s názvem „2021 Cryptocurrency Gains by Country: Ethereum vede zisky raketově po celém světě.“ 

Firma vysvětlila, že její odhady jsou založeny na kombinaci údajů o internetovém provozu a jejích transakčních údajů, včetně „toků všech kryptoaktiv v řetězci a na makroúrovni“, které sleduje.

S poukazem na to, že „rok 2021 byl pro kryptoměny dalším silným rokem“, firma napsala, že pro všechny kryptoměny:

Investoři z celého světa v roce 2021 realizovali celkové zisky ve výši 162,7 miliardy dolarů, zatímco v roce 2020 to bylo pouhých 32,5 miliardy dolarů.

Spojené státy vedou s velkým náskokem na téměř 47 miliardách dolarů v realizovaných přírůstcích kryptoměn, následovaných Spojeným královstvím, Německem, Japonskem, Čínou, Tureckem, Ruskem, Francií, Jižní Koreou, Kanadou a Španělskem. 

Odhady přírůstků kryptoměn podle zemí po mincích poskytla také Chainalysis. Datová analytická firma blockchain popsala: 

Nejvýraznějším trendem je zde přírůstky Etherea. Ethereum právě vytěsnilo celkově realizované zisky bitcoinu v celosvětovém měřítku ve výši 76,3 miliardy až 74,7 miliardy dolarů.

„Věříme, že to odráží zvýšenou poptávku po Ethereu v důsledku vzestupu defi v roce 2021,“ pokračovala firma a zdůraznila, že většina decentralizovaných finančních (defi) protokolů je postavena na blockchainu Ethereum a jako svou primární měnu používá ETH. 

Chainalysis nicméně poznamenal: „Většina jednotlivých zemí se sice tímto vzorem řídí, existují však i některé pozoruhodné výjimky. Například Japonsko získalo mnohem vyšší podíl na realizovaných ziscích z bitcoinu v hodnotě těsně pod 4 miliardami dolarů, oproti pouhým 790 milionům dolarů v realizovaných ziscích Etherea.“