Publikováno: v sekci: Aktuality.

Český antivirový Avast za měsíc vstoupí na londýnskou burzu. Jejich byznys model kombinuje nabízení neplaceného i placeného antivirového softwaru. Společnost uspěla zejména díky tomu, že ji podcenili začátkem 90. let západní konkurenti. Zakladateli Avastu jsou Eduard Kučera a Pavel Baudiš, řadí se mezi 10 nejbohatších Čechů. Vstup na burzu jejich jmění jistě ještě zvýší.

Antivirus

První antivirus se začal vyvíjet už v roce 1988 a dnes je z Avastu největší antivirová firma na světě. Oznámila svůj květnový vstup na londýnskou burzu, kde by ji mohli investoři ohodnotit až na 4 miliardy dolarů. Z antivirového byznysu malého Česka se během 30. let stal globální lídr svého oboru s 435 miliony uživateli. Tvůrci antiviru vystudovali obor IT na Vysoké škole chemicko-technologické. Pracovali v socialistickém Výzkumném ústavu matematických strojů. Po práci vytvářeli software schopný bránit se virovým útokům. Jen 2 roky po sametové revoluci začali byznys a založili antivirovou společnost Alwil Software. Když se státem vlastněné podniky začaly privatizovat, kupovaly je i zahraniční firmy, které se spoléhaly více na antivirové dodavatele z ciziny.

Alwil Software

Alwil Software vsadil na globální expanzi a zvýšení virových hrozeb. Pro každý nový trh připravili vlastní jazykovou mutaci a začali se rozrůstat. V Americe si jich nikdo nevšímal. V roce 2001 se nebáli pustit do i klíčových změn. Přejmenovali se na Avast a přišli s novým byznysovým modelem zvaným freemium. Uživatelé mohli antivirové zabezpečení používat zdarma a Avast je začal vyzývat, aby si od něj kupovali placenou verzi antiviru, která je dokázala lépe ochránit. Většina konkurentů nabízela jen placené antiviry. Neplacený software od Avastu umožnil, aby se rozšířila do všech regionů světa. Pak stačilo, že jednotky procent uživatelů začaly za antivir platit.

Největší antiviry světa

Podle statistiky analytické společnosti Opswat je největším světovým antivirem Avast a zabírá přes 19 % globálního antivirového trhu. Pak následuje slovenský Eset s 14 % a americká společnost Malwarebytes s 12,7 %. Český Avast statistiky vede i v počtu uživatelů, kterých má 435 milionů. Z hlediska tržeb českou společnost poráží jen americký Symantec. V roce 2012 se rozhodl Avsat vstoupit na newyorskou burzu Nasdaq, ale z plánu sešlo. Vyhráli i přesto nad brněnským AVG. Souboj Prahy a Brna vyvrcholil v roce 2016, kdy Avast AVG koupil za 1,3 miliardy dolarů, tehdy za 32 miliard korun. Každý ze zakladatelů ve firmě v současnosti drží 23 % podílu a tito Češi jsou dolarový miliardáři.

Sdílet