Publikováno: v sekci: Aktuality.

Největší firmou světa je nyní Microsoft. Po 7. letech sesadil z první pozice společnost Apple. Tržní kapitalizace společnosti Microsoft je 905 miliard USD a Apple 896 miliard.

Jak nyní vypadá žebříček zveřejněných PwC Global Top 100? Dominantní americké technologické společnosti na čele žebříčku dohnala i společnost Amazon, Alphabet a Facebook, kteří se umísťují na prvních šesti příčkách. Na páté místo se dostala společnost Berkshire Hathaway investora Warrena Buffetta.

Souhrnná tržní kapitalizace

Souhrnná tržní kapitalizace první stovky největších společností světa se v roce 2019 dostala na rekordní hodnotu 21 bilionů dolarů. Jde meziročně o nárůst 5 % a současně o zpomalení oproti předchozímu růstu ve výši 10 %. Většina ze sta největších firem pochází z USA. Celkem 54 jich zde má sídlo a ze 63 % se podílí na celkové tržní kapitalizaci. Ohodnocení evropských i čínských společností zastoupených v tomto žebříčku se snížilo o 5 respektive o 4 %. Poprvé se v žebříčku objevila i společnost ze Saudské Arábie. Svůj návrat zaznamenala Indie, která má mezi stovkou největších 2 firmy. Česká společnost se v žebříčku neobjevila.

Dominantní USA

Dominanci Spojených států ovlivňuje zejména rostoucí síla prvních čtyř umístěných firem. Ti každoročně zvyšují svůj náskok před dalšími společnostmi žebříčku. Díky schopnosti inovovat a přinášet svým zákazníkům nové služby a produkty se každoročně dostávají na první příčky. Americké společnosti dlouhodobě dominují žebříčku zejména díky tradici akciových trhů a značné velikosti americké ekonomiky. Velikost a vyspělost národního trhu usnadňuje přechod americké společnosti z úrovně lokální na globální. V žebříčku rostou i společnosti z Číny jako je Alibaba.

Technologické společnosti

Žebříček se za 10 let obměnil asi z poloviny a udrželo se v něm 53 firem. Technologické společnosti se postaraly o 27 % celkové tržní kapitalizace tohoto žebříčku. Výrazný meziroční růst o 15 % zaznamenaly největší společnosti z oblasti zdravotnictví a telekomunikací. O 3 % kleslo ohodnocení firem z finančního sektoru. Největší zhodnocení za posledních 10 let zaznamenala firma  Amazon a má burze o 843 miliard vyšší cenu. V relativním srovnání je vítězem společnost Netflix, která zhodnotila o 6081 %.

Sdílet