Publikováno: v sekci: Aktuality.

Zlato je nyní pro nás drahé. Situace je podobná na celém světě. K růstu cen zlata přispěly centrální banky, které jej nakoupily do svých sejfů i jejich strategie.

V poslední době dosáhla na londýnské burze LBMA cena jedné troyské unce zlata, která činí 31,1 gramu, částky 1 500 dolarů, v přepočtu jde asi o 35 000 korun. Pro Čechy jde o nejvyšší cenu v historii.  Cena investičního zlata abnormálně vzrostla. Dostalo se na svůj historický rekord nejenom v české měně. Podle serveru zerohedge.com je nyní na rekordních cenách dokonce v 73 světových měnách. V korunách jde o Norsko, Švédsko, Rusko, Kanadu, Austrálii i Nový Zéland.  V eurech je unce zlata od historického rekordu vzdálena jen o 3 %.

Růst ceny zlata

Ke vzrůstu ceny zlata, které za necelý rok posílilo o více než 300 dolarů na jedné unci, přispěly hlavně centrální banky, především americká banka Fed a Evropská centrální banka, zejména díky své strategii snižování úrokových sazeb a stimulace ekonomiky tištěním peněz. K růstu ceny přispěly i nákupy zlata samotnými centrálními bankami. Ty loni nakoupily více než 350 tun zlata do svých sejfů. Mimo Ruska a Číny, které v posledních letech nakupují cenný kov zcela kontinuálně, se dost nečekaně přidalo Maďarsko a Polsko. Právě Polsko během první poloviny letošního roku nakoupilo dalších 100 tun zlata. Navíc se Evropě a ve světě objevila řada faktorů, díky nimž je zlato pro investory zajímavější.

Žádný záporný výnos

Na celém světě je v současné době 13 bilionů amerických dolarů ve vládních dluhopisech s negativním výnosem, což představuje pro finanční svět nebezpečnou situaci. Investoři se u 1/3 vládních dluhopisů musejí smířit i se situací, že budou muset nakonec zaplatit za to, že své peníze půjčili. U německých dluhopisů je garance ztráty 0,5 % ročně na dobu přes 10 let a podobná situace vládne i v Japonsku. Velké zahraniční fondy si začaly uvědomovat, že atraktivních a současně podhodnocených investičních aktiv, která současně nabízí ochranu i zhodnocení, je opravdu velmi málo. Zlato je jedním z nich. I když nenese žádný kladný výnos, nemůže být nikdy záporný. Po zlatě bude poptávka i přes jeho vysokou cenu.

Sdílet