Publikováno: v sekci: Aktuality.

Nejúspěšnější český start-up s názvem Kiwi.com nyní mění svého majitele. Nadpoloviční podíl v nové společnosti Kiwi má získat za 3 miliardy korun americký fond General Atlantic.

Zakladatelem a generálním ředitelem společnosti Kiwi.com je Oliver Dlouhý. Nyní má nadpoloviční podíl akcií brněnského prodejce letenek Kiwi.com získat americký fond General Atlantic. Informaci zveřejnil server Forbes.cz a odkazoval hned na několik zdrojů, které však nejmenoval. Zakladatel a generální ředitel Oliver Dlouhý zatím ale tuto informaci nepotvrdil. Hlavní sídlo má nyní tento fond v New Yorku. Navíc je aktivní v technologiích, finančnictví a zdravotnictví po celém světě. Do jeho investičního portfolia se řadí i Airbnb, BuzzFeed, Flixbus, Uber a Slack.

Společnost Kiwi.com

V akcionářské struktuře je aktuálně celkem 8 osob a subjektů. Nyní by z ní měl odejít investor Ondřej Tomek, který aktuálně drží ve společnosti přes Impuls Capital podíl 10 % a Jiří Hlavenka, který drží 20,2 %. Na většinu by se fond General Atlantic měl dostat díky částečnému vykoupení podílů ostatních spoluvlastníků, kteří mezi majiteli i nadále zůstanou. Fond General Atlantic drží aktiva přibližně v částce za 28 miliard dolarů, v přepočtu asi za 637 miliard korun.

Prodej Kiwi.com

O prodeji společnosti Kiwi.com se uvažovalo již dlouhou dobu. Oliver Dlouhý vždy avizoval, že si chce podíl ve společnosti ponechat. Společnost Kiwi.com v posledních měsících uzavírala nová strategická partnerství s cílem dostat se na další trhy, zejména do Číny. Loňský obrat této společnosti dosáhl téměř 31 miliard korun. Fond General Atlantic by měl za podíl 51 % zaplatit částku 100 milionů liber, v přepočtu téměř 3 miliardy korun.

Výhled do budoucna

Společnost Kiwi.com v současné době poskytuje letenky asi 500 aerolinek po celém světě. Nabízí také kombinaci letů nespolupracujících linek a cestujícím garantuje i případy, že nestihnou návazné lety. Denně společnost Kiwi.com registruje asi 90 milionů vyhledávání. Na celosvětovém prodeji letenek se podílí asi dvěma promilemi. Do budoucna má společnost Kiwi.com kromě letenek poskytovat i komplexní služby v cestovním ruchu včetně jízdenek na jiné druhy dopravy a rozšířit nabídku služeb.

Sdílet