Publikováno: v sekci: Aktuality.

Německo se stále více posouvá do recese. Index podnikatelské nálady neustále klesá. Nyní je nejníže za sedm let. Se značnými potížemi se daří jen automobilovému průmyslu.

Podnikatelská nálada v Německu je v současné době na nejnižší příčce za sedm let. Jen za měsíc srpen klesla už pátý měsíc v řadě za sebou. Navíc klesla ještě mnohem výrazněji, než očekávali analytici. Vyplývá to také z průzkumu, jehož výsledky zveřejnil institut Ifo. Vývoj tak potvrzuje, že se největší evropská ekonomika jasně posouvá směrem do recese. Celková situace se v Německu zhoršuje.

Index podnikatelské nálady

Index podnikatelské nálady za měsíc srpen klesl na 94,3 bodu z červencových 95,8 bodu. Údaj za předchozí měsíc byl navíc upraven směrem nahoru. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že se jeho srpnová hodnota sníží pouze na 95,1 bodu. Vedoucí manažeři mnohem hůře hodnotili zejména současnou situaci, ale i výhled do budoucna zahrnující období příštích šesti měsíců.

Výsledky Ifo

Prezident Ifo Clemens Fuest uvedl, že jasné náznaky recese v Německu neustále přibývají a o cestě do recese není pochyb. Ifo se pro účely průzkumu dotazuje na názory asi 9 000 firem. Výsledný indikátor se v současné době obecně považuje za spolehlivé vodítko budoucího ekonomického růstu. Budoucnost Německa tedy není růžová.

Jak si stojí ekonomika

Ve třetím kvartálu podle ekonoma Ifo jménem Klaus Wohlrabe nastane přinejlepším stagnace. Hrubý domácí produkt – HDP Německa se v letošním druhém čtvrtletí snížil o 0,1 %. Německá centrální banka minulý týden navíc uvedla, že ekonomika by v létě mohla opakovaně mírně klesnout. To by však znamenalo, že by se Německo ocitlo v hospodářské recesi, která je obvykle definována jako dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou. Zlepšení v měsíci srpnu vykázal jen německý automobilový průmysl, i když se nyní potýká se značnými problémy. Výrazně hůře je pak hodnocena celková situace ve strojírenství, v chemickém a elektrotechnickém sektoru.

 

 

Sdílet