Publikováno: v sekci: Aktuality.

Uvedení nové generace iPhonu určí další vývoj akcií Applu a zda se udrží růst tržní hodnoty.

V lednu 2007 představil Steve Jobs první iPhone a cena akcií rázem firmy stoupla z 12 na 160 dolarů za kus. Nové modely iPhone nám dají najevo, zda se investoři mohou těšit na další desetiletku, kdy budou moci i nadále své peníze zhodnocovat spolu s oblíbeným Applem. Odhalení nové generace iPhonu prokáže, v čem další nový mobil od Applu překoná svého předchůdce, ale ovlivní především další vývoj akcií jedné z nejvýznamnějších firem na americké technologické burze NASDAQ. Jen v době od ledna do konce srpna, kdy Apple stanovil termín pro předvedení svého nového iPhonu, tržní hodnota společnosti vzrostla o více než 50 % na 164 dolarů za akcii. Do konce minulého týdne akcie Applu sice mírně klesly, ale v pondělí začaly své ztráty opět umazávat.

Když se dlouhodobé investování a trpělivost vyplácí

Od ledna 2007, kdy se šéf Applu Steve Jobs pochlubil se vstupem výrobce iPodů a počítačů na trh chytrých mobilních telefonů, tržní hodnota této velké kalifornské firmy stoupla asi 13x z 12 na 160 dolarů za jednu akcii. Každému představení nové generace iPhonu vždy předcházelo velmi napjaté období očekávání, během něhož cena akcií vždy firmě rostla. Po vlastním představení novinky, které od páté generace již nově moderuje Jobsův nástupce v čele firmy jménem Tim Cook, obvykle vždy následoval pokles ceny akcií. Důvodem je fakt, že někteří investoři vybírali své krátkodobé zisky. Tím pak umožnili dalším dlouhodobým investorům buď do akcií Applu nově vstoupit, nebo si přikoupit navíc další cenné papíry se známým logem nakousnutého jablka.

iPhony

Prodej iPhonů představuje asi 2/3 celkových tržeb Applu. Představení 3 nových modelů a z toho hned dvou následovníků současného modelu iPhone 7, vtvoří významný milník pro další vývoj společnosti. Z pohledu akcionářů jde zejména o to, zda se mohou těšit na další desetiletku plynulého růstu hodnoty svých vynaložených investic. Vývoj hodnoty akcií společnosti Apple vypadá nadějně. Dosud obvykle uvedl jen 2 modely v různých barvách a současně ve stupních výbavy. Jejich úspěch by totiž mohl přispět zejména k prodejům všech ostatních výrobků Applu, a to v důležitém období před vánočními a novoročními svátky. Tak třeba Apple watch.

Držitelé iPhone

Výzkumná společnost IDC uvedla, že nové iPhony spustí opravdu silnou vlnu obměn dalších přístrojů mezi současnými vlastníky iPhonů. Celosvětově je jich více než 700 milionů. Apple by mohl příští rok dosáhnout růstu prodejů iPhonů taž 10 %. Je to sice méně než před třemi lety, kdy firma výrazně změnila vzhled svých chytrých mobilů společně s přechodem na generaci iPhone 6. Apple vykázal 22 % růstu prodaných telefonů. V roce 2014 se hodnota akcií Applu poprvé dostala nad hodnotu 100 dolarů za kus. Loni zase tato cena dočasně spadla pod uvedenou hranici, což bylo zejména kvůli klesajícím prodejům u daného modelu iPhone 6s. Když byl loni představen současný model iPhone 7, výběr zisků trval jen 3 dny.

Stabilní růst hodnoty Applu

Stabilní růst hodnoty Applu podporuje i to, že se firma s akcionáři pravidelně dělí o své zisky pomocí výplat dividend a současně i výkupem vlastních akcií na volném trhu. V květnu Apple oznámil zvýšení celkového objemu dividend, které rozdělí mezi své podílníky, což je o 10,5 % na 13,22 miliardy dolarů ročně. Výrobce iPhonů, iPadů, Macbooů a počítačů i chytrých hodinek Apple watch se stal největší firmou na světě v objemu svých vyplacených dividend. Překonal tak i ropnou společnost ExxonMobil, která mezi své podílníky ročně rozdělí částku 12,77 miliardy dolarů.

Sdílet