Publikováno: v sekci: Aktuality.

Největší čínská banka Postal Savings Bank of China (PSBC) se konečně chystá vstoupit na burzu a nabídne své akcie běžným investorům. O jejím IPO se hovoří už několik měsíců a vypadá to, že k němu dojde již v září. Půjde o nabídku obrovského množství akcií a Postal Savings Bank of China počítá, že by jí tento krok mohl vynést až 10 miliard dolarů.

Většina velkých čínských bank už na burze je. Postal Savings Bank of China (PSBC) se k tomuto kroku odhodlala až nyní a rozhodnutí jejího vedení budí mezi investory velké emoce. Hromadně sice říkají, že management banky není zrovna nejlepší, ale investice to bude velmi bezpečná, protože poměr nesplacených úvěrů klienty je tu dvakrát nižší než u konkurence a banka zásadně nepůjčuje developerům nebo producentům oceli, takže ji neohrozí krize v tomto odvětví. PSBC má 505 milionů retailových klientů (pro představu, eurozóna má podobně obyvatel), disponuje 40 057 pobočkami po celém světě a pracuje pro ni přes 160 tisíc zaměstnanců (což se sice zdá jako neskutečné číslo, ale například v Agricultural Bank pracuje více než půl milionu lidí).

Šance pro investory

Možnost nákupu akcií láká nejen čínské investory, ale všechny, kdo se pohybují na burzách celého světa. Je to totiž jedinečná možnost, jak mít své „želízko v ohni“ i v Číně. Banka odhaduje, že by jí akcie mohly vynést 7 až 10 miliard dolarů a půjde tak nejspíš o největší IPO (v angličtině Initial public offering), jaké se v posledních dvou letech odehrálo. Agentura nyní Reuters přinesla zprávu, že zalistování akcií proběhne během letošního září, takže investoři by měli být ve střehu. O akcie totiž nejspíš bude obrovský zájem a budou mizet velmi rychle.

Sdílet