Publikováno: v sekci: Aktuality.

Philip Morris neprokázal, že by nabízené cigarety IQOS škodily zdraví mnohem méně než ty běžné cigarety, které známe. Oznámil to americký výbor pro zdraví.

Elektronická cigareta iQOS tak není velkým přínosem, jak se původně zdálo. Společnost Philip Morris v současné době žádá, aby směla při propagaci cigarety iQOS říkat, že její užívání je mnohem méně rizikové než kouření běžných cigaret a současně tvrdí, že s iQOS vdechují kuřáci až o 95 % méně škodlivých látek. To se ale neprokázalo. Podle amerického poradního výboru pro zdraví ale tabáková společnost neprokázala nižší škodlivost těchto cigaret.

Společnost Philip Morris

Společnost Philip Morris podle amerického poradního výboru pro zdraví tedy nedokázala nijak prokázat své tvrzení, že je užívání alternativních cigaret iQOS méně škodlivé pro naše zdraví než kouření běžných cigaret. K tomu se vyjadřují i další instituce. Úřad pro kontrolu léčiv a potravin by proto také právě podle poradního výboru neměl do budoucna v žádném případě vyhovět tabákové společnosti, která žádá, aby směla své výše uvedené tvrzení využívat při jejich propagaci.

Elektronická cigareta iQOS

Společnost Philip Morris říká, že s iQOS vdechují kuřáci až o 95 % méně škodlivých látek. Založila si tedy lživou kampaň a jde o klamání spotřebitele. Výbor pro zdraví si současně také nemyslí, že fakt, že produkt vystavuje spotřebitele mnohem menšímu množství škodlivých látek tak hned nutně znamená nižší zdravotní rizika. Škodit mohou úplně jiné látky a jinak a testování dlouhodobých účinků je teprve před námi. Členy poradního výboru zejména znepokojilo také zjištění, že obsah některých škodlivých látek ve zmíněných alternativních cigaretách není nižší, než je obsah v těch běžných cigaretách. Je až s podivem, že se nám tato informace dostala na povrch a nebyla zamlčena.

Americký úřad pro kontrolu léčiv a potravin

Americký úřad pro kontrolu léčiv a potravin rozhodně o tom, zda společnost Philip Morris bude moci označovat iQOS jako méně nebezpečnou formu kouření do několika měsíců. Nutno ale dodat, že toto doporučení výboru není závazné. IQOS je zařízení, které zahřívá tabák, ale následně jej nespaluje. Společnost Philip Morris proto tvrdí, že tato cigareta produkuje mnohem méně karcinogenních látek, než produkují běžné cigarety. IQOS dnes vlastní 4 miliony kuřáků na 30 trzích mimo Spojené státy. Proto, aby se ale mohla IQOS prodávat v USA, potřebuje svolení úřadu pro kontrolu léčiv a potravin.

 

 

Sdílet