Publikováno: v sekci: Aktuality.

Česko se potýká s potížemi se šířením koronaviru. Pohonné hmoty v České republice zlevňují. Ropa právě i vlivem globálního šíření nákazy a cenové války těžařů v Saúdské Arábii neustále zlevňuje. Cena benzínu i nafty padá o desítky haléřů za litr.

Průměrně v celé republice klesla cena za litr benzinu na 30,6 koruny a za litr nafty na 30,2 koruny. Mnoho čerpacích stanic prodává paliva za méně než 30 korun a některé dokonce pod 25 korun. V uplynulém týdnu zlevnil v průměru litr Naturalu 95 téměř o 70 haléřů a očekává se, že bude zlevňovat i nadále. Cena ropy se propadla z 35 na 30 dolarů za barel, v jednu chvíli dokonce i pod 30 dolarů. V půli února stála téměř 60 dolarů.

Ropa a pohonné hmoty

Ropa zlevňuje i kvůli karanténě, omezení čínské dopravy a výroby. Drží se nejníže za uplynulý rok. Obchoduje se za nejnižší cenu od začátku roku 2016 a předtím dokonce stála méně až v roce 2003. České čerpací stanice budou i nadále výrazně zlevňovat. Během dvou týdnů asi o korunu a dostanou se výrazně pod 30 korun za litr.

Celosvětová opatření

Důvodem pro výrazné zlevňování benzinu a za nafty jsou více než naše domácí situace i celosvětová opatření proti šíření koronaviru. Cenu pohonných hmot ovlivňuje i velký pokles světové poptávky po ropě proti její nabídce a nejvíce asi cenová válka, kterou v poslední době spustili těžaři v Saúdské Arábii. Saúdi se totiž snaží všemi možnými způsoby posílit svůj podíl na světovém objemu prodeje ropy a v současné době ve velkém měřítku prudce navýšili těžbu a snížili tak cenu.

Ceny benzinu a nafty

Cenový průměr pohonných hmot u nás podle statistiky kartové společnosti CCS z 2 700 pump z celkem 4 000 veřejných po celém Česku není zcela přesný. Zaznamenáváme značné rozpětí od nejlevnějších po nejdražší čerpací stanice. U dálnic v současné době prodávají velké koncerny litr benzinu a nafty dokonce za víc než 33 korun. U 42 čerpacích stanic společnosti Tank Ono je jednotná cena u benzinu i nafty 24,9 koruny za litr.

Sdílet