Publikováno: v sekci: Aktuality.

Akcie na pražské burze dnes od rána pokračují ve svém propadu. Pražská burza aktuálně ztrácí 5 %. Koruna prolomila kurz 26 Kč/EUR.

Akcie na pražské burze od dnešního rána pokračují ve svém propadu. Po zahájení obchodování nejprve ztrácel index PX více než 2 %. Hodnota tohoto indexu klesla až na 838,55 bodu, což je nejnižší hranice zaznamenaná od července roku 2016. Údaje vyplývají z údajů na webu pražské burzy.

Pražská burza

Pražská burza svými čísly následuje Evropské trhy. Na evropských burzách dnes akcie prudce oslabují zejména kvůli zákazu cestování z Evropy do USA. Podle údajů zveřejněných na webu Patria Online aktuálně oslabuje také česká měna vůči oběma světovým měnám. Koruna už před 10 hodinou prolomila hranici 26 Kč/EUR, na které byla naposledy v červenci roku 2018.

Akcie na pražské burze

Nejvýraznější ztráty na hodnotě akcií zaznamenala společnost Kofola, jejíž akcie oslabují o více než 7 %. Propad téměř 5 % je patrný u akcií elektrárenské společnosti ČEZ. Její akcie se nyní obchodují už za méně než 400 korun. Více než 4 % si odepisují také cenné papíry Erste Group Bank, Komerční banky nebo provozovatele horských středisek TMR. Pojišťovna VIG a Moneta Money Bank ztrácí více než 3 %.

Česká měna ztrácí 31 haléřů oproti středečnímu závěru a obchoduje se na hranici 26 Kč/EUR. Vzhledem k dolaru tak od středy oslabila o 30 haléřů.

Situace v USA

Americký prezident Donald Trump během dnešní noci ohlásil zákaz na 30 dnů na cestování z Evropy do USA. Výjimku dostala jen Británie. Tato omezení mají v USA zpomalit šíření nového koronaviru a začnou platit od páteční půlnoci.

Pohonné hmoty

Pohonné hmoty u českých čerpacích stanic i nadále zlevňují. V uplynulém týdnu pokles cen pohonných hmot ještě zrychlil. Průměrná cena benzinu Natural 95 klesla na 31,06 koruny za litr, tedy o 45 haléřů na litr. Litr nafty stojí průměrně 30,60 koruny a klesl o 47 haléřů na litr za týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje. Pokles ovlivnila opatření proti šíření koronaviru i razantní propad cen ropy na světových trzích. Podle analytiků bude propad cen i nadále pokračovat.

Sdílet