Publikováno: v sekci: Aktuality.

Ropné společnosti se potýkají s historickými propady cen černého zlata. Piráti v západní Africe ohrožují dodavatelské řetězce, posádky i přeplněné sklady ropy. Námořní lupiči si vybrali za cíl lodní posádky. Klesá cena ropy, ale ne lidského života.

Podle Mezinárodního námořního úřadu v prvním čtvrtletí roku 2020 došlo na celém světě k 47 pirátským útokům, tedy o 9 více než ve stejném časovém úseku roku 2019. Nejvíce útoků je v Guinejském zálivu obklopeném 8 státy, které vyváží ropu. V roce 2019 zde došlo k 90 % všech mořských únosů. V roce 2018 bylo podle CNBC v zálivu uneseno 78 námořních posádek a v roce 2019 jich bylo 121. Regionální bezpečnostní síly nemají dostatek odpovídajícího vybavení pro boj proti pirátství.

Piráti na vlnách

Hlavní analytik z Verisk Maplecroft Alexandre Raymakers uvádí, že mezinárodní pomoc do Guinejského zálivu nedosáhne, protože se mezinárodní lodní trasy této oblasti vyhýbají. Regionální lodní doprava, dodavatelé ropy a zemního plynu musí počítat s narušením logistických řetězců a zvýšenými náklady za výkupné, které piráti požadují za osvobození zajatých posádek. Dříve pořádali piráti nájezdy na ropné tankery, ale po kolapsu cen ropy z roku 2015 změnili strategii a zaměřili se na únosy posádek. Místní piráti dostávají pravidelné platby za výkupné a rozšiřují svou síť.

Mezinárodní ropné společnosti

Mezinárodní ropné společnosti, jako je třeba Shell, ExxonMobil, Total, Chevron či Eni operují v Gabonu, Rovníkové Guinei a Nigérii, jsou ohroženy menšími, ale vysoce rušivými případy pirátství na trasách dodavatelských řetězců. Mnoho společností zavádí bezpečnostní opatření pro ochranu aktiv i místního personálu. Problémům čelí hlavně menší dodavatelské společnosti, které jsou pro piráty snadnější kořistí. Není vyloučeno, že vezmou piráti útokem i tankery, které jsou nyní používány mezinárodními společnostmi jako skladovací zařízení ropy.

Cena ropy klesá

Koronavirová pandemie devastuje i trh s ropou, skladovací kapacity ropy docházejí a ceny ropy padají do záporných hodnot. Květnového kontraktu na ropu ropy WTI se obchodníci zbavovali v obavách, že jej nelze držet do konce platnosti, jinak by museli ropu fyzicky převzít, ale není ji kde uskladnit. Raději zaplatili za to, že si od nich ropu někdo vezme. Americká lehká ropa West Texas Intermediate s dodáním v červnu klesla téměř o 18 % a prodává se za méně jak 14 dolarů, tedy 350 korun za barel. Severomořská ropa Brent ztrácí téměř o 5 % na 20,39 dolarů, asi 511 korun.