Publikováno: v sekci: Aktuality.

Čína stanovila letošní cíl růst ekonomiky na 6,5 %. Jde o 0,5 % méně než je horní hranice loňského předpokladu.

Letošní zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců je bráno méně pod drobnohledem, jako tomu bylo loni. Tehdy parlament schvaloval svůj nový pětiletý plán a v něm stanovil hospodářské cíle země na roky 2016 až 2020. Premiér Li Kche-čchiang má v plánu vytvořit 11 milionů nových pracovních míst a to je o milion vyšší cíl, něž jaký si stanovil loni.

Stanovené hodnoty předpokládaného letošního růstu ekonomiky oznámil premiér Li Kche-čchiang hned na úvod ve zprávě výročního zasedání čínského parlamentu. Byla také současně přislíbena omezená produkce uhlí a oceli. Z jeho ústa také zaznělo velmi důrazné varování před snahou o obchodní protekcionismus, který je velmi patrný z chování mnoha západních vlád.

Růst Čínské ekonomiky

Oproti loňskému roku nastala mírná změna. V loňském roce stanovilo vedení Číny růst na úrovni 6,5 % až 7 %, v konečných číslech se ale projevilo HDP vzrůstem pouze o 6,7 %. Tento růst je nejmenší za posledních 26 let. Peking se v letošním roce chystá na provedení některých reforem, které by v do budoucna měly být ozdravujícím procesem pro neustále rostoucí zadluženost čínské země. Jde o snahu výrazně stimulovat růst domácí spotřeby a oproti tomu naopak velmi omezit vládní investice, které do nynějška vedly k dost rozsáhlým obavám z raketového tempa narůstajícího dluhu.

Omezený růst

Li Kche-čchiang tedy zdůraznil, že je letos země zacílena na růst kolem 6,5 % a vyšší, pokud to bude alespoň trochu možné. Tento omezený růst totiž stále zůstává jedním z těch nejvyšších na světě a podle tohoto premiéra to zejména souvisí s revizí fungování čínské ekonomiky. Reforma spočívá v tom, že se již Čína přestává spoléhat výhradně na vývoz, jak tomu bylo doposud, na těžký průmysl a také na vysoké státní investice. Nyní se začíná více spoléhat na domácí spotřebu, na kterou cílí.

Omezení výroby a exportu

V souvislosti se všemi uvedenými změnami bude Peking omezovat o 50 milionů tun výrobu oceli a o více než 150 milionů tun produkci uhlí. Takto bude pokračovat v omezujícím trendu předchozích let. Tím má dojít k výrazné redukci exportu čínských surovin směřovaného do západních zemí, který se v současné době stal terčem velmi ostré kritiky z úst amerického prezidenta Donalda Trumpa, k němuž se přidalo ještě pár jiných západních politiků.

Ochrana přímého obchodu

Čínský premiér přímo nezmínil žádná jména a tedy ani Donalda Trumpa, ale velmi kritizoval jeho velkou snahu, která vede k ochraně před volným obchodem, který velmi razantně Čína hájí. Jak Li Kche-čchiang uvedl, onen deglobalizační trend a k tomu i protekcionismus jsou na velkém vzestupu. Dále se zmínil, že podle tohoto trendu viditelně posilují faktory, které by v budoucnu mohli způsobit vysokou nestabilitu a výraznou nejistotu.