Publikováno: v sekci: Aktuality.

Saúdská Arábie v reakci na prudký pokles cen ropy od července ztrojnásobí sazbu DPH. Nebude také už vyplácet příspěvek na životní náklady státním zaměstnancům.

Ministr financí Muhammad Džadaán oznámil nové informace. Saúdská Arábie reaguje na značný pokles cen ropy ztrojnásobením sazby daně z přidané hodnoty. Navíc také přestane vyplácet státním zaměstnancům příspěvek na životní náklady. Těmito kroky chce posílit své finance, které byly velmi těžce zasaženy prudkým poklesem cen ropy a pandemií koronaviru šířící nemoc COVID-19.

Sazba DPH

Sazba DPH se nyní od 1. července 2020 zvýší ze současných 5 % na 15 %. Navíc bude zrušen měsíční příspěvek ve výši 1 000 rijálů, což je v přepočtu asi 6 700 korun, který byl do nynější doby určen pro všechny státní zaměstnance. Země jej začala vyplácet v roce 2018, aby s jeho pomocí kompenzovala značný nárůst životních nákladů, ke kterému došlo po zvýšení domácích cen benzinu a zavedení DPH. Ve státním sektoru v současné době pracuje přibližně 1,5 milionu lidí.

Rozhodnutí vlády

Ministr financí Muhammad Džadaán v prohlášení uvedl, že tato opatření jsou sice bolestivá, ale jsou nutná, aby si země udržela finanční a hospodářskou stabilitu ve střednědobém až dlouhodobém výhledu a mohla překonat bezprecedentní koronavirovou krizi s co nejmenší újmou. Vláda současně v prohlášení uvedla, že zrušila nebo na neurčitou dobu pozastavila mnoho provozních a kapitálových výdajů některých vládních agentur. V celkové hodnotě 100 miliard rijálů navíc snížila příděl peněz pro celou řadu projektů z reformního programu Vision 2030.

Bilance

Uvedená opatření přišla po oznámení faktu, že rozpočtový deficit za první 3 měsíce roku 2020 činil 9 miliard USD, v přepočtu 226,4 miliardy korun. Příjmy z prodeje ropy se v daném čtvrtletí snížily meziročně téměř o 25 % na 34 miliard USD a celkové příjmy rozpočtu klesly o 22 %. Současně v březnu rapidně klesly devizové rezervy centrální banky. Pokles byl nejrychlejší nejméně za 20 let a tyto rezervy jsou nyní úplně nejnižší od roku 2011. Největší světový producent ropy, saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco oznámila snížení domácí ceny benzinu. Cena benzinu 95 klesne z 1,46 rijálu na 0,82 rijálu za litr, v přepočtu na 5,50 korun.

Sdílet