Publikováno: v sekci: Aktuality.

Po 18 let k sobě nerozlučně patřily – společnosti Saudi Aramco a Royal Dutch Shell (většinou označovaná jen jako Shell) spolu před bezmála dvaceti lety uzavřely oboustranně výhodné partnerství a staly se tak gigantickým uskupením na trhu s ropou, těžbou, rafinací a dalších přidružených odvětví. Teď je ale konec a přichází jak dělení podniků a činností, tak i peněz.

O tom, že se společnosti rozejdou, daly jejich tiskové orgány vědět veřejnosti poměrně nedávno. Nestalo se mezi nimi nic zlého, nedošlo k nedorozumění, zkrátka vedení obou dvou usoudilo, že veškeré výhody partnerství už vyčerpaly a nyní už si vzájemně nemohou dát nic výjimečného a prospěšného. Tak se rozcházejí a každá se bude věnovat tomu svému.

Miliardová aktiva na prodej

Finální dohoda ještě není na světě, ale zhruba do měsíce by vše mohlo být přesně rozhodnuto. A pak přijde jak dělení velkého množství peněz, tak i prodej aktiv v hodnotě mnoha miliard dolarů. Podle mluvčího společností je v plánu během následujících tří let odprodat aktiva v hodnotě okolo 30 miliard dolarů. Generální ředitel společnosti Shell Ben Van Beurden nastiňuje, že firma část peněz z odprodeje svých podniků hodlá využít na udržení hodnoty svých dividend a další část chce investovat do rozšíření svých dalších podniků.

Saudi Aramco dožene zpoždění

Až dojde k rozdělení, společnost Saudi Aramco také začne více investovat do svých vlastních aktivit. V první řadě má v plánu dát více peněz do výstavby a rozšiřování svých rafinérií, protože některé z nich v tomto ohledu strádají. A Saudi Aramco, která je největší ropnou společností na světě a denně zpracuje víc než milion barelů ropy, hodlá také převzít rafinérii v texaském městě Port Arthur, která má 26 palivových terminálů. Navíc díky partnerství se Shell může v Americe i nadále prodávat pohonné hmoty pod značkou Shell. A přitom si dál hodlá podržet i značku Motiva.

Pětkrát dražší než Apple

Plány obou společností jsou do budoucna ovšem mnohem dalekosáhlejší. Kupříkladu Saudi Aramco hodlá podobně jako Shell odprodat některá svá aktiva, ale kromě toho dá na finanční trhy k prodeji i své akcie, plánuje do svého holdingu přidat řadu domovských i zahraničních společností a prodávat jejich podíly. Pokud vše klapne podle plánů společnosti, mohla by Saudi Aramco dosáhnout na IPO, což by způsobilo, že hodnota Saudi Aramco by rázem dosáhla závratných výšit. A podle analytiků by Saudi Aramco mohla mít až pětkrát větší hodnotu než světový gigant Apple.

Snazší obchody

Další výhodou, kterou rozdělení přinese oběma společnostem, je jednodušší proces rozhodování, odprodávání či jednání s partnery. Dosud se musely obě na všem shodnout a pak teprve bylo možné uzavřít daný obchod. Teď už budou brát ohledy jen na vlastní prospěch, mohou se hlásit do veřejných soutěží i samy dávat nabídky a určovat si vlastní cenovou politiku.

Sdílet