Publikováno: v sekci: Aktuality.

Americká komise pro obchod vyšetřuje Facebook zakladatele a šéfa Facebooku Marka Zuckerberga kvůli úniku osobních dat.

Americká Federální komise pro obchod, FTC a německý kartelový úřad nyní vyšetřují Facebook kvůli úniku údajů o milionech jeho uživatelů. Nyní výrazně poklesla hodnota akcií Facebooku, a to až o 13 %. Facebook odpoví na otázky FTC. Vyšetřování bylo zahájeno po zveřejnění informací, že se údaje o více než 50 milionech uživatelů Facebooku dostaly do rukou politické konzultační firmy Cambridge Analytica. Facebook začal vyšetřovat i německý kartelový úřad.

Ochrana soukromí

Panují značné obavy ohledně praktik Facebooku v oblasti ochrany soukromí. FTC sice zřídka potvrzuje vyšetřování před oficiálním podáním stížnosti, ale výjimkou jsou případy, které mají významný veřejný zájem. FTC zkoumá, zda Facebook neporušil soudní smír z roku 2011, který se týká jeho praktik při ochraně osobních údajů. Pokud Facebook porušil podmínky dohody, může mu být udělena pokuta v řádu tisíců dolarů za každý den, kdy tuto dohodu společnost porušila. Celková částka by mohla dosáhnout řádu miliard dolarů.

Společnost Facebook

Společnost Facebook vydala prohlášení, kde uvedla, že je pevně odhodlaná chránit informace o lidech a vítá novou příležitost odpovědět na otázky FTC. Prezident německého kartelového úřadu uvedl, že jeho úřad vyšetřuje, jakým způsobem Facebook sbírá data od partnerských stránek. Upozornil i na to, že uživatelé převážně nevědí, kolik sociální síť získá informací, když navštíví stránky třetích stran integrovaných právě s Facebookem. Eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová napsala dopis provozní ředitelce Facebooku Sheryl Sandbergové, kde uvedla, že oficiální prohlášení firmy a jejího šéfa neuklidnila její obavy, že Facebook dostatečně nechrání soukromí svých uživatelů.

Vyšetřování

Evropská komise bude chtít vědět, zda mezi údaji, které získala Cambridge Analytica, byly také údaje o občanech EU. Nyní dle průzkumů veřejného mínění roste nedůvěra lidí ve Facebook. Analytická společnost Cambridge Analytica údajně neoprávněně získala informace o 50 milionech uživatelů Facebooku a využila je třeba pro vývoj softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg již přiznal, že firma chybovala, omluvil se uživatelům a slíbil zvýšení kontroly přístupu internetových vývojářských firem k uživatelským datům Fcebooku.

Sdílet