Publikováno: v sekci: Nezařazené.

Představenstvo ČEZ navrhlo dividendu 33 korun na jednu akcii. V případě jejího schválení rozdělí mezi akcionáře téměř 17,8 miliard korun.

Výplatu dividendy za rok 2016 ve výši 33 korun na akcii před zdaněním loni akcionáři Společnosti ČEZ schválili. Představenstvo ČEZ navrhlo vyplatit akcionářům dividendu 33 korun na akcii i v letošním roce, tedy stejně jako loni. Pokud valná hromada 22. června návrh schválí, bude mezi akcionáře rozděleno 17,8 miliardy korun. Společnost v březnu ohlásila meziroční nárůst čistého zisku o 30 % na 19 miliard korun, zejména díky prodeji akcií maďarské společnosti MOL a nárůstu výroby jaderných elektráren. Tržby klesly meziročně o 1 % na 201,9 miliardy korun. Čistý zisk ČEZ očištěný o mimořádné vlivy, ze kterého se dividenda počítá, loni činil 20,7 miliardy korun, meziročně o 5 % více.

Společnost ČEZ

Představenstvo energetické společnosti ČEZ navrhlo stejně jako o rok dřív vyplatit z loňského zisku dividendu ve výši 33 korun na akcii před zdaněním v celkové výši 17,8 miliardy korun. Oznámil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Valná hromada ČEZ se letos uskuteční dne 22. června. Výplatu dividendy za rok 2016 ve výši 33 korun na akcii před zdaněním loni akcionáři schválili a stát jako majoritní vlastník získal z dividend téměř 13 miliard korun. Po dobu 4 let předtím vyplatila společnost svým akcionářům dividendu 40 korun na akcii. Většina analytiků předpokládala dividendu za loňský rok ve výši 35 korun na akcii.

Výsledky společnosti ČEZ

Očištěný čistý zisk za rok 2017 na úrovni 20,7 miliardy korun sice naznačoval, že by mohla být dividenda i ve výši 35 Kč, představenstvo zvolilo konzervativnější přístup a navrhlo dividendu ve stejné výši jako loni. Společnost ČEZ je největší česká energetická firma a jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží 70 % akcií společnosti. V poslední době se hovoří také o možné transformaci nebo rozdělení společnosti. Záměr má pomoci k rozhodnutí o stavbě nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany.

Sdílet