Publikováno: v sekci: Aktuality, Kryptoměny.

 

Poměrně vážným tématem v kryptoměnové komunitě se v poslední době staly  Stablecoiny.

Stalo se tak po diskuzích, že se Komise pro cenné papíry na ně zaměřila poté, co naznačila, že některé stablecoiny mohou být cennými papíry.

Šéf kryptoměnové divize Facebooku si stojí za tím, že pro boj s inflací je nejlepší investicí Bitcoin.  Vzhledem k tomu, že popularita stablecoinů letos roste, objevují se také otázky. Jednu z nich položil i Brian Armstrong ze společnosti  Coinbase. Na sociální síti Twitter se zeptal, zda jsou stablecoiny vhodné pro boj s inflací.

,,Pokud se krytých stablecoinů opravdu stanou inflační mince i když ne tak stabilní, jak můžeme získat opravdu stabilní minci? Mělo by to být něco, co pomocí oraclů sleduje koš zboží opravdového světa? Vítáme nápady“

A jak jsme očekávali, v komentářích se objevilo mnoho zajímavých reakcí, včetně odpovědi Jacka Dorseyho, velkého fanouška Bitcoinu. Dorsey stejně jako další věří, že Bitcoin je „fix“. Vyjádřil se tak i šéf kryptoměnové divize společnosti Facebook, Davic Marcus, který zastává názor, že i když jsou stablecoiny relevantní pro platby, tak proti inflaci je nejlepší volbou Bitcoin (BTC).

Marcus sdělil:

„Myslím si, že stablecoiny budou výborným prostředkem platby. Jako zajištění inflace je pak, alespoň dle mého názoru, nejlepší Bitcoin.“

Stablecoiny se již využívají k růzým účelům, což zahrnuje i měnu pro přesun hodnoty mezi burzami, prostředek směny a uchovávání hodnoty v DeFi,  kolaterál pro použití na burzách derivátů či měnu pro přeshraniční platby.

Ryan Watkins z firmy Messari si toho všiml, když se rozhodl rozvinout faktory, které přijetí stablecoinů ovlivňují. Jejich objem v nedávné době dosáhl hodnoty 120 miliard dolarů a trh stále významně roste. Oblíbenosti využívání stabilních mincí se zvýšila natolik, že uživatelé ve druhém čtvrtletí provedli transakce v hodnotě více než 1,7 bilionu dolarů.

Za tím stojí řada faktorů, z nichž některé zahrnují jednoduchost, s jakou mohou být přijímány a to díky tomu, že postačuje jen veřejný blockchain a adresa. Další výhodou je skutečnost, že mince běží na infrastruktuře 24/7, takže jsou levné, dostupné a spolehlivé na použití.

Ryan Watkins poznamenal:

„Uživatelům poskytují vězší autonomii, soukromí  a interoperabilitu než běžné platební řešení, která vyžadují kyc a v mnoha případech omezují přístup. Dají se programovat, což vývojářům umožňuje jednoduše budovat a vytvářet aplikace s globální distibucí.“