Publikováno: v sekci: Aktuality.

Revizní posudek nyní potvrdil špatné ocenění akcií OKD z roku 2004 pro ztrátový prodej.

Celá řada pochybení a nedostatků byla nalezena již v posudku, který se týká celkové hodnoty akcií důlní firmy OKD provedeného během její privatizace v roce 2004. Tehdejší znalec Rudolf Doucha údajně nezapočítal 23 dceřiných společností a mnoho dalšího majetku. Za podíl v OKD získal tehdy stát 4,1 miliardy korun. Podle státního zástupce byla ale tato cena podílu nejméně 9,8 miliardy korun.

Revizní posudek pochybyl

Revizní posudek potvrdil chybné ocenění na akcie důlní OKD. Při privatizaci v roce 2004 byly oceněny notně pod cenou. Znalec Rudolf Doucha pracoval v té době pro společnosti Vox Consult, nezapočítal mimo jiné 23 dceřiných společností a mnohý další majetek. Posudek je nyní u Obvodního soudu pro Prahu 2. Další jednání je stanoveno na 19. července. V kauze je obžalován kromě Rudolfa Douchy bývalý místopředseda Fondu národního majetku Pavel Kuta a také jeho kolega Jan Škurek. Podle znalců měl být také samostatně oceněn neprovozní majetek, jako rekreační objekty, ubytovny Permon a Paskov ve Frýdku-Místku, dále pak luxusní vila, zámek Sobotín, nemocnice, poliklinika, nepotřebné administrativní objekty, garáže a celá řada nepotřebných pozemků.

Schválení prodeje akcií v roce 2004

Prodej akcií v roce 2004 schválila vláda Stanislava Grosse. V té byl ministrem financí současný premiér Bohuslav Sobotka. Oba za ČSSD. Podíl získala skupina Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Podle státního zástupce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, což je obrovský rozdíl. Znalecký posudek Vox obsahuje celou řadu pochybení a nedostatků a nesplňuje požadavky na základní náležitosti znaleckého posudku. Dokonce porušuje i ty nejzákladnější zásady pro ocenění.

Nedostatek času

Tenkrát měl ale Rudolf Doucha na vypracování posudku pouze 29 dní a to je i podle znalců extrémně krátká doba. Například pro srovnání, jeden z posudků, který si objednala policie, vznikal 8 a ½ měsíce. Doucha trvá na tom, že původní posudek byl v pořádku. Neoceňoval přece majetek, ale akcie. Vinu všichni odmítají. Autoři revize ale současně kritizují také posudek, který pro policii vypracovala společnost A-Consult a ohodnotila podíl státu v OKD na 9,8 miliardy korun. Z toho pak obžaloba vypočítala tuto údajnou vzniklou škodu.

Předběžný závěr

Podle revizního posudku A-Consult pracoval s údaji, které v minulosti Doucha nemohl mít k dispozici. Zásadní exces spatřuje v tom, že ocenění bylo zpracováno s využitím konsolidované účetní uzávěrky společnosti OKD za rok 2003. Je ale všeobecně známo, že revizní znalec by měl dbát na to, aby nikdy nepoužil údaje, které k datu původního ocenění nemohly být k dispozici.

Sdílet