Publikováno: v sekci: Kryptoměny.

Navzdory tomu, že cena  bitcoinu posledních pár dní klesá, především kvůli geopolitickému napětí a očekávanému zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech, dvou velmi důležitých ukazatelů mining difficulty a hasrate jsou na historických maximech.

Hashrate je výpočetní síla vynaložená na těžbu  BTC. Čím je tato výpočetní síla vyšší, tím větší úsilí  těžaři na těžbu dalších bitcoinů vynakládají. S touto skutečností souvisí i investice, kdy více práce znamená i vyšší náklady na spálenou energii a potřebnou infrastrukturu. Růst hashrate vypovídá o důvěře těžařů v dlouhodobý úspěch bitcoinu, ačkoliv jeho cena aktuálně oslabuje.

Hashrate dále ovlivňuje i mining difficulty, nástroj, který zajišťuje neměnnou inflaci bitcoinu. Bez mining difficulty by nadměrná těžba bitcoinu (rostoucí hashrate) měla za důsledek, že by se těžily rychleji, než 6.25 bitcoinů za 10 minut.

Mining difficulty je automaticky upravováno na základě hashrate každých 2016 vytěžených bloků, tedy zhruba dvakrát za měsíc. Pokud hashrate roste, roste také obtížnost, aby stále platilo, že blok s 6.25 bitcoinů se bude těžit 10 minut. Pokud však hashrate klesne, změní se také obtížnost, aby se nové podmínky přizpůsobily nastavení o předpokládaném času k vytěžení jednoho bloku na 10 minut. 

Pomocí mining difficulty se můžeme spolehnout, že halving, tedy snižování mzdy pro těžaře, se bude dít přibližně jednou za čtyři roky, kdy se mzda zmenší vždy o polovinu. První čtyři roky existence bitcoinu  se za 10 minut vytěžilo 50 bitcoinů, následně 25 bitcoinů, poté 12.5 bitcoinů a aktuálně se vytěží 6.25 bitcoinu. Od roku 2024 se bude jednat o 3.125 bitcoinu a v roce 2028 opět o polovinu méně.

V současné době k poslední úpravě mining difficulty došlo 17. února 2022, kdy obtížnost vyskočila na rekordních 27.97 bilionů hashů. Stalo se již potřetí, že obtížnost stoupla směrem vzhůru.