Publikováno: v sekci: Aktuality.

Hliník

Přestože tržní přebytky a nízké ceny podporovaly obavy o ziskovost huti v aluminiovém průsmyku, ceny hliníku v roce 2020 vzrostly o více než 10%, což uklidnilo výrobce. Stejně jako u několika dalších obecných kovů poptávka ze strany Číny byl hlavním faktorem ovlivňujícím růst cen. Bude těžké opakovat zisky roku 2020 v letošním roce vzhledem ke možnostem rozšířit kapacitu dodávek. Vysoká cena podpoří růst hutní produkce a zpomalení čínské poptávky by mohlo omezit potenciální zisky na trhu s hliníkem. Celkově vzato, obnovení výroby a výroba automobilů a zlepšení v ekonomické situaci poukazují na příznivé prostředí pro hliník v roce 2021.

Aluminium Premium Duty paid US Midwest

Aluminium Premium Duty paid US Midwest

 

Měď

Ceny mědi těžily z vítězství Joe Bidena a oznámení amerických fiskálních stimulů a optimismu na trh průmyslových kovů, když cena skokově posílila o 450 USD za méně než měsíc, 9leté maximum (graf 9). Jak bude elektrifikace nástrojem v boji proti klimatickým změnám (Biden znovu podepsal Pařížský protokol), měla by podporovat poptávku po několik let, nabídka může zůstat omezená. Nedostatečné investice do nových dolů v posledních letech staví trh s mědí do deficitu až do doby, než nové doly začnou dodávat komoditu na trh (v roce 2024). Nízké zásoby a rostoucí poptávka naznačuje prostředí příznivé pro růst krátkodobé a střednědobé ceny mědi.

 

Nikl

Ceny niklu se v současné době pohybují kolem 18 000 USD za metriku tuny. Stejně jako u jiných průmyslových kovů, cenová dynamika zrychluje, jak se znovuotevírá globální ekonomika a další intenzivní používání tohoto kovu v průmyslové výrobě naznačuje  příznivý výhled růstu poptávky. Jeho rostoucí využití přichází z elektrifikace dopravy, protože je zapotřebí nikl k výrobě baterií. Přes tržní podmínky příznivé pro zhodnocení ceny niklu, lze očekávat období konsolidace, kvůli jeho velmi vysoké cenové úrovni.