Publikováno: v sekci: Aktuality.

Akcie sociální sítě Twitter oslabily před začátkem obchodování o 20 % po ztrátě milionu měsíčních uživatelů. Přišel tak o 1/5 své hodnoty.

Podle svého sdělení ve druhém čtvrtletí Twitter vykázal rekordní zisk 100 milionů dolarů, tedy 2,2 miliardy korun. V plusu je již třetí kvartál v řadě za sebou. Chvíli na to zažil podobný prudký propad akcií také provozovatel sociální sítě Facebook.

Počet aktivních uživatelů Twitteru

Ve srovnání s předchozími 3. měsíci se měsíční počet aktivních uživatelů Twitteru snížil od března do června na 335 milionů. Analytici dříve předpokládali, že se počet uživatelů naopak mírně zvýší. Firma Twitter uvedla, že ve třetím čtvrtletí by se počet uživatelů mohl ještě více snížit a to až na 330 milionů uživatelů. Příčinou jejich poklesu jsou nová evropská pravidla pro bezpečnost údajů GDPR. Společnost Twitter je již delší dobu, stejně jako jeho její větší konkurent Facebook, pod obrovským tlakem kontrolních orgánů mnoha zemí, které je chtějí přimět, aby postupovaly mnohem přísněji proti falešným profilům, šířícími spamy, politickou propagandu a nenávistné projevy.

Společnost Twitter

Ve stejném obdobím loňského roku společnost Twitter hospodařila ještě se ztrátou 116,5 milionu dolarů. Tržby společnosti Twitter ve druhém čtvrtletí letošního roku stouply o 24 % na 711 milionů dolarů. Analytici odhadovali tržby pouze na výši 696 milionů dolarů. Sociální síť Twitter ztratila milión aktivních uživatelů a vše navíc nasvědčuje tomu, že tento pokles uživatelů bude ještě dále pokračovat. Společnost ruší falešné účty. Na to okamžitě reagovaly akcie společnosti velkým propadem. V procentním vyjádření byl tento pokles Twitteru vyšší než propad Facebooku projevený o den dříve. Tržní hodnota Facebooku je ale stále výrazně vyšší.

Pod tlakem kontrolních úřadů

Příčinou poklesu počtu uživatelů jsou zejména nová evropská pravidla pro bezpečnost údajů GDPR. Společnost Twitter je již delší dobu stejně jako Facebook pod tlakem kontrolních orgánů mnoha zemí. Chtějí je přimět, aby rušili falešné profily šířící spamy, politickou propagandu a nenávistné projevy. Rušení falešných účtů má negativní dopad na údaje o počtu uživatelů. To je ukazatel, který investoři pozorně sledují a nejvíc si jej cení. Společnost Twitter za poslední rok zdvojnásobila svou tržní hodnotu, stala se ziskovou a investoři oceňují zejména snahy v oblasti živých video přenosů.

Sdílet