Publikováno: v sekci: Aktuality.

Průlomový rozsudek uděluje společnosti Volkswagen povinnost odškodnit majitele vozů s upraveným softwarem. Spolkový soudní dvůr v případu rozhodoval poprvé.

Německý nejvyšší soud v Karlsruhe rozhodl, že majitelům vozů dotčených manipulací s emisemi, kteří je chtějí vrátit, musí německý koncern Volkswagen vyplatit za automobil náhradu. Výkupní částku může automobilka snížit podle počtu ujetých kilometrů. Automobilka uvedla, že chce zákazníky vyplatit výměnou za ukončení soudních sporů. O výši odškodnění se bude rozhodovat individuálně a Volkswagen chce nabídnout pragmatické a jednoduché řešení.

Manipulace s emisemi

Soud rozhodoval v případu německého důchodce Herberta Gilberta, jenž si v roce 2014 koupil použitý Volkswagen Sharan 2.0 TDI s naftovým motorem za 31 490 eur, v přepočtu v současnosti za 859 000 korun, u kterého diagnostika cíleně ukazovala menší produkci emisí, než ve skutečnosti. Automobilka majiteli odmítla vyhovět, neboť byl podle ní vůz po odstranění závadného softwaru plně funkční. Právníkem zastupujícím žalujícího byl Claus Goldenstein, který zastupuje dalších 21 000 klientů.

Skandál s naftovými motory

Podle agentury DPA skandál s naftovými motory postihl desítky tisíc majitelů vozů. Spolkový soudní dvůr v případu upraveného softwaru rozhodoval poprvé a jde o průlomový verdikt. Výnosy dvoru jako precedens při svém rozhodování pak dále využívají soudy nižší instance. Posílí to pozici zákazníků, ale pro Volkswagen to může vést k mimořádným nákladům. Automobilka čelí tisícům soudních řízení, které chce ukončit. Verdikt se vztahuje i na jiné výrobce vozů dalších značek.

Průlomový rozsudek

Soud roku 2019 navrhl vyplatit za auto po odečtení doby užívání 25 600 eur. Gilbert se ale domáhal plné částky a automobilka naopak požadovala revizi rozsudku. Soudní dvůr nyní potvrdil rozhodnutí odvolacího soudu. Volkswagen udává, že proti němu bylo v Německu vzneseno 60 000 žalob. Zatím není jasné, jak přistupovat ke klientům, co si vůz s upraveným naftovým motorem pořídili až poté, co se informace o skandálu dostaly na veřejnost. Ke kauze budou v létě další slyšení.

Sdílet