Publikováno: v sekci: Aktuality.

Úspěšný rok 2016 je za námi a investoři čekají nyní mírný pokles u akciových trhů. Jak je na tom Čínský jüan, ropa či Moneta Money Bank.

Loňský rok byl pro investory náročný. Často byli nuceni čelit několika velmi významným rizikům, v celkovém měřítku i navzdory tomu světové trhy stále rostly. Koncem roku nakonec dosáhly akciové indexy naopak rekordních úrovní a letos jejich další růst ještě stále pokračuje. V prvních měsících roku 2017 byl zaznamenán další růst. Překvapivá reakce trhů zareagovala na neočekávané události a to přineslo všem investorům také řadu velice zajímavých příležitostí.

Nyní ale analytici a odborníci na světové trhy tvrdí, že i navzdory všem velmi příznivým ekonomickým ukazatelům a podmínkám již tohle období velmi snadných výdělků právě skončilo. Letošní rok se tak mění. Všechny diverzifikovaná portfolia se v předpokladu ponesou pro investory s výnosem mezi 2 % až 3 % ročně.

Akciové trhy s jejich vývoj

K hlavním rizikům v loňském roce z pohledu všech investorů patřil zejména vývoj v oblasti čínského hospodářství, dále pak ceny jednotlivých komodit a další reakce trhů reagovaly na dvě velmi nečekané politické události. Tou první událostí byl Brexit a tou druhou zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tato rizika ale neměla výrazně negativní dopady, i když se očekávalo, že ovlivní trhy daleko více.

Čínský jüan v tomto období velmi řízeně oslaboval zcela bez významných následků pro všechny globální trhy. Komodita, jako je ropa klesla na své dno v únoru 2016. Od tohoto období ale začala stoupat na jeho dvojnásobek. Na akciových trzích se znovu směle obchoduje s novou nadějí, kdy bylo slíbeno, že nová americká administrativa bude snižovat korporátní daně.

Singapurská investiční společnost GIC

Důležitým akcionářem naší Monety Money Bank se stala nově singapurská investiční společnost GIC, která je jedním z největších suverénních fondů na světě. Spravuje svá aktiva po celém světě přesahující 100 miliard dolarů. Společnost GIC nakoupila 4,24 % akcií Monety a je tak nyní čtvrtým největším akcionářem banky. Podle posledních cen akcií na pražské burze je hodnota podílu nyní přibližně 1,8 miliardy korun.

Sdílet