Publikováno: v sekci: Aktuality.

Zlato v posledním období šlo rázně dolů. Inflace se spoustou nejistoty kvůli volbám v Evropě.

Zlato má v posledním období za sebou krušné časy. Cena žlutého kovu se nyní dostala až pod hranici 1 200 dolarů za unci. Tím byla prolomena psychologická hranice, pod kterou byla naposledy na konci ledna. Investoři se vyrovnávají se silnějším dolarem. Očekávají několikanásobné zvýšení v rámci úrokových sazeb v USA a ty zlatu obecně vůbec nesvědčí. Optimismus neztrácí ani americká banka Bank of America. Do konce roku očekává zdražení zlata o 200 USD na unci. Přichází inflace a spousta nejistoty ohledně voleb v Evropě.

Americká centrální banka

Data přicházející z amerického pracovního trhu zásadě utvrdila na trzích přesvědčení, že Fed opět přikročí k dalšímu zvýšení sazeb. Americká centrální banka bude tento krok opakovat do konce roku ještě zřejmě třikrát. Trhy jsou na více než 25 %. Zlato v posledním období nenese žádný výnos. Rozšíření zisků přinesly výnosy amerických státních dluhopisů, což by mohlo být o něco méně zajímavé pro investory. Klesaly ceny zlata, stříbra, platiny i palladia.

Psychologická hranice 1 200 USD/unce

Cena žlutého kovu se dostala pod psychologickou hranici 1 200 USD/unci na spotovém trhu v asijském obchodování. Zlato sestoupilo nejníž po 5. týdnech a týden odepisovalo 2,8 % a neustále kolísalo mezi ztrátami a umírněnými zisky. Opatrná stabilizace je připisována zprávě z amerického pracovního trhu. Těsně před velmi pravděpodobným zvýšením amerických sazeb zlato může být pod velkým tlakem. Do konce americká Bank of America Merrill Lynch předpokládá ve zlatě prostor k dalšímu růstu.

Inflace a volební nejistoty

Těsná měnová politika není tahounem, inflace a velká řada nejistot týkající se evropských voleb mají zlato podpořit. Předpokládaná cena zlata do konce roku by se tak měla pohybovat na 1 400 dolarech za troyskou unci dle předpokladu banky a analytiků. Psychologická hranice byla prolomena také u cen americké lehké ropy WTI, která se výrazně snížila a dostala se tak až pod 50 dolarů za barel. Vývoj cen je ostře sledován.

Sdílet