Publikováno: v sekci: Aktuality.

V poslední době byl zaznamenán zpětný odkup akcií u více společností a je tomu tak i u společnosti Facebook. Ta nyní odkupuje vlastní akcie hned ve výši 6 miliard dolarů, aby tak uklidnila své akcionáře, kteří podstoupili investice do potenciálně rizikových oblastí.

Tato akce bude zahájena v prvním čtvrtletí roku 2017. Sociální sítě jsou velmi oblíbené a síť Facebook se takto zařadí k rychle narůstajícímu počtu technologických firem využívajících v poslední době čím dál častěji zpětný odkup vlastních akcií. Tím získají pevnější pozici a jejich akcionáři jsou velmi spokojeni, a také jsou mnohem klidnější a otevřenější dalším investicím. Počet akcií Facebooku se v oběhu značně zvýšil zejména i s poskytováním akciových opcí svým zaměstnancům.

Sociální síť Facebook takto začátkem roku 2017 zahájí odkup vlastních akcií v hodnotě 6 miliard dolarů, což je v přepočtu 153 miliard českých korun. Tahle akce je prvním odkupem vlastních akcií. Její akcionáři nyní netrpělivě čekají na celkové výsledky velkých investic této společnosti do nových, tak trochu potenciálně rizikových oblastí růstu.

Jak si stojí společnost Facebook

Společnost Facebook má v současné době k dispozici hotovost a obchodovatelné cenné papíry ve výši 26 miliard dolarů. Veškeré prostředky nyní použije na tento zpětný odkup akcií. Dále má v plánu zvýšit výdaje na růst svého podnikání.

Společnost Facebook není ale zdaleka jediná, která v poslední době dělá tento krok. K rostoucí skupině se zpětným odkupem akcií v oblasti amerických technologických firem se řadí mnoho dalších. Zejména díky rozmachu internetové reklamy se společnosti jako Facebook nebo Google dostávají k hotovosti miliardy dolarů a jejich investoři vyžadují, aby tyto peníze byly využity pro tvorbu zisku.

Facebook je asi poslední velkou společností ve zpětném odkupu akcií. Dalších 10 největších amerických technologických společností, které lze řadit podle vlastnictví hotovosti a také obchodovatelných cenných papírů, už tento krok učinilo, jak uvádí agentura Bloomberg.

Například společnost Alphabet je mateřskou společností Googlu a stejný krok učinila již v říjnu roku 2015. Apple nabídl odkup vlastních akcií v roce 2012. Všechny americké technologické společnosti s hodnotou více než 5 miliard dolarů od roku 2012 tento zpětný odkup akcií více než zdvojnásobily. Například v roce 2015 za něj daly 131 miliard dolarů.

Budoucí investice společnosti Facebook

Společnost Facebook bude i nadále investovat a rok 2017 pro něj bude rokem dosti zvýšených výdajů. Ty budou směřovány do oblasti zvyšování počtu zaměstnanců, zejména přijímání nových techniků a také zvýšené expanze infrastruktury.

Celkový počet akcií společnosti Facebook v oběhu se zvyšuje díky poskytování akciových opcí svým zaměstnancům. V současné době se obchoduje s 2,9 miliardami akcií společnosti. V roce 2012 to byly pouhé 2 miliardy. Tento zpětný odkup akcií možná přispěje ke stagnaci tohoto čísla, což ale bude mít dle předpokladu jen velmi krátké trvání a společnost bude svou hodnotu i nadále zvyšovat.

Sdílet