Publikováno: v sekci: Aktuality.

Růst ceny zemědělské půdy je ale takto již u konce, zájem velkých investorů totiž ve velkém opadá.

Je to zajímavé a až nepochopitelné. Zemědělská půda nás přece živí a měli bychom se snažit být soběstační a ne si vozit potraviny s nevalnou kvalitou ze vzdálených konců světa. Pro české zemědělce se v poslední době přesto stává nákup půdy v některých regionech dosti nevýhodným. Podle nejnovější statistiky uvedené společností Agro21 cena půdy meziročně vzrostla o 19,1 %. Růst ale v poslední době velmi citelně zpomaluje. Aktuální cena v průměru za metr čtvereční se v České republice pohybuje okolo 15 až 30 korun.

Půda nad zlato

Podle expertů dál poroste zejména cena vysoce kvalitní orné půdy. Bude to ale opravdu o znatelné poznání pomaleji než tomu bylo v několika posledních letech. V dnešní době se stala právě půda pro zemědělce téměř luxusním zbožím. A být by jím měla, neboť má cenu zlata. Čeští farmáři nikdy neplatili za kus země o něco více, než za ni platili právě nyní. Podle nejnovější statistiky společnosti Agro21 specializující se na výkup půdy pro zemědělce v současné cena půdy době meziročně vzrostla v ČR o 1/5. Konkurenční společnost Farmy.cz ve své nové analýze ohlásila meziroční zdražení 15 %. Nejdražší je orná půda v Olomouckém kraji a nejméně stojí na Liberecku a v Moravskoslezském kraji.

Prodej polí na útlumu

Na některých místech ČR farmáři kvůli vysokým cenám nechtějí pole kupovat. V příštích letech poroste cena vysoce kvalitní orné půdy. Na místech, kde je dlouhodobě nedostatek srážek a hrozí eroze, půjde cena dolů. Celkově za poslední 3 roky půda zdražila o 65 %. Ceny dostaly dostupné a výhodné úvěry bank. Půda byla v minulých letech populární formou investice. Příští rok se očekává odliv krátkodobých a spekulativních investorů. Mezi lety 2012 až 2013 vzrostly ceny o 2/5 a letos tempo zpomalilo. Ceny meziročně stouply o 8 % v 1 Q a v těch dalších jen o 2 %. V tomto čtvrtletí už je to 1 %. Z celkového objemu nákupů půdy do rukou nezemědělských investorů míří 47 % a zbytek kupují farmáři. Jde o téměř polovinu, což značí, že zřejmě do budoucna bude hlad. Kdo neoře pole, je sám proti sobě.

Předkupní právo

Další růst cen přibrzdí i nejistota na trhu. Velcí zemědělci plánují nátlak na zavedení předkupního práva pro farmáře či stát. Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu sdružuje největší tuzemské podniky a uvedl, že svaz bude naléhat na zavedení regulace. Převody zemědělské půdy budou částečně ovlivněny i novelou občanského zákoníku a obnovením předkupního práva pro spoluvlastníky. Příští rok má dojít ke srovnání nabídky půdy s poptávkou. V ČR je asi 3,2 milionu vlastníků půdy, kterým patří jim 4,2 milionu hektarů zemědělské půdy. Asi 75 % z nich tvoří fyzické osoby, 1/5 vlastní firmy a zbytek stát. Možná bychom si ale měli vzpomenout na heslo našich předků. Půda se neprodává, protože nás živí.