Umění a starožitnosti patří mezi alternativní investice, do kterých lze vložit hotovost a očekávat zhodnocení. S lehkou nadsázkou lze říci, že starožitnosti se sbíraly od nepaměti. A to nejen díky jejich finanční hodnotě, která neustále stoupá. Sbírka starožitností je pro mnohé známkou prestiže. Starožitnosti mohou být z dob poměrně nedávných tak i z těch, které již nepamatují celé generace.

Výhody starožitností

Každý, kdo sbírá a investuje do starožitností, má oblíbený nějaký určitý obor a danou tématiku sbírky. Výhodou investice do starožitností je zejména skutečnost, že s trochou štěstí můžete získat cenný kousek poměrně za nízkou částku, popřípadě nálezu dokonce zadarmo a posléze je jej možné prodat.

Navíc, hodnota starožitností nikdy neopadne a peníze investované do nich máte vždy téměř jisté. Je jedno, že přijde krach burzy, měnová reforma či podobné události, které znehodnotí určitou měnu či komoditu, se kterou se obchoduje. Starožitnosti si svou hodnotu zachovávají a naopak, jejich cenové ohodnocení neustále roste. Je tedy možné je dědit i po generace.

Starožitnosti se zhodnocují řádově 4%, je to střednědobá až dlouhodobá investice.

Kde starožitnosti nakupovat

Možností, jak se dostat ke starému umění, je více. Nejvíce starožitností se  prodá ve specializovaných kamenných obchodech a na aukcích. Aukční nákupy mají tu výhodu, že do značné míry fungují jako adrenalinový sport, kdy se zájemci předhání o vydražení dané věci. Nestandardní ale o to zajímavější situací, jak získat starožitnost či umění, bývají „staré krámy“, kterých se zbavují mladší generace.

Kdy a jak starožitnosti prodávat

Při prodeji starožitností je největší nevýhodou relativně špatná likvidita. Ve většině případů je investice do starožitností spíše dlouhodobá záležitost. Prodej takových předmětů musí být dobře načasován. Prodáváte-li je v nouzi, můžete i prodělat.

Pozor na falzifikáty a kopie

Každopádně, stejně jako každý jiný druh investice, tak i starožitnosti mají své nevýhody. Nejvýraznější z nich je, že mnohdy se nemusí na předmětu, byť i stovky let starém, poznat, že se jedná skutečně o starožitnost. A naopak, což může ohrozit zejména začátečníky ve sběratelství této tématiky, lze snadno naletět.

Stačí, aby nějaký podvodník nabízel nějaký na první pohled důvěryhodný předmět a vydával jej za starožitnost. Neznalý kupec jej koupí v domnění dobrého obchodu a až posléze zjistí, že udělal chybu. Jestliže tedy chcete kupovat starožitnosti, tak pouze u důvěryhodných prodejců, na které lze vyhledat ověřené reference. Popřípadě si alespoň vezměte s sebou někoho, kdo se v dané tématice, jíž chcete pořídit, vyzná a ověří její pravost.

Staré umění nabízí mnoho příležitostí. Laik je však rozpozná jen těžko. Nejvíce šancí má ten, kdo je ochoten starožitnostem věnovat nejen peníze, ale i pozornost. Hodiny strávené studiem historických pramenů jsou dobře investovaný čas.